Czym jest Ikigai? Zasady filozofii Ikigai

Japońska filozofia IkigaiJaki przepis mają Japończycy na szczęście? Bardzo prosty, to Ikigai. Tłumacząc termin na język polski oznacza on tyle co… powód do życia. Proste? A jakie skuteczne! Warto dowiedzieć się więcej o Ikigai, japońskiej sztuce szczęścia, która może nam pomóc w odnalezieniu sensu istnienia i życiowej radości.Czym jest i skąd się wzięła filozofia Ikigai?

Warto na początku odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd wzięła się filozofia Ikigai? Swoje korzenie ulokowała na japońskiej wyspie Okinawa, która słynie z największego na świecie odsetka ludzi, którzy przekroczyli… 100 rok życia! Jak to możliwe, że na małej wyspie jest aż tylu stulatków? Odpowiedź jest prosta: to Ikigai.

To właśnie tam narodziła się filozofia, która na piedestale stawiała tajemnicze Ikigai, czyli znajdowanie powodu do życia, który wyzwalał szczęście. Dla Japończyków mogło być nim wszystko, co dawało im radość, co dobrze się kojarzyło. Mogła to być miła rozmowa, przyjemny powiew wiatru itd. Radość z małych rzeczy pozwoliła im na zachowanie dobrego zdrowia, a prowadzone na mieszkańcach wyspy badania jednoznacznie skazują, że rzadziej zapadali oni na choroby układu krążenia czy podobne. Czy nie warto wziąć z nich przykładu?

Co składa się na japońskie Ikigai?

Na japońskie Ikigai składają się cztery obszary:

  1. To, co kochasz, czyli Twoja pasja i misja życiowa;
  2. To, w czym jesteś dobry, czyli Twoja pasja i zawód, który wykonujesz (pasja to połączenie obszaru 1 i 2);
  3. To, co za mogą Ci zapłacić, czyli zawód i powołanie (zawód to połączenie obszaru 2 i 3);
  4. To, czego potrzebuje świat, czyli powołanie i misja życiowa (powołanie to połączenie obszaru 3 i 4, a misja obszaru 4 i 1).

Elementy składowe Ikigai przenikają się tworząc ciekawy model, pozwalający nam na łatwiejsze znalezienie swojego Ikigai. Najlepiej, gdyby spełniał wszystkie 4 kryteria, znajdował się w środku modelu i był prawdziwym powodem do życia.

Szczęśliwe życie dzięki filozofii Ikigai

Moje Ikigai - jak znaleźć swój powód do życia?

Chcesz znaleźć swoje Ikigai? Jedno lub kilka? Nic prostszego, odpowiedz na poniższe pytania wybierz swoje powody do życia:

Co kocham robić?
Malować, pisać, grać na gitarze, pomagać innym, pracować z ludźmi itp. - wymień lub wypisz to, co sprawia Ci radość.

W czym jestem dobry?
W malowaniu obrazów, w pisaniu, w grze na gitarze, niesieniu pomocy itp. - to miejsce na Twoje talenty i pasje.

Za co ludzie mogą mi płacić?
Za namalowane obrazy, za napisaną książkę, za utwory muzyczne, za profesjonalną terapię, leczenie innych itp. - tutaj wymień to, co z Twoich pasji i talentów może okazać się dobrym "towarem", co możesz sprzedać, wycenić.

Czego potrzebuje świat?
Pięknych obrazów, książek, muzyki, pomocy, wsparcia, rozmowy itp. - i wreszcie przydatność Twoich talentów i pasji, Twoich mocnych stron. Co z siebie możesz dać innym?

Już wiesz, co może być Twoim Ikigai? Świetnie, Twoje życie właśnie nabiera nowych kolorów!

Ikigai a praca

Czy praca może być naszym Ikigai? Oczywiście, wtedy z reguły spełnia cztery wyżej wymienione kryteria, praca zawodowa może być więc idealnym Ikigai. Jeśli wykujemy zawód, który daje nam radość, jest naszą pasją i misją oraz otrzymujemy za swoje działania wynagrodzenie - jesteśmy szczęśliwcami, którzy całe życie będą robić to, co kochają. Pamiętaj jednak, że cienka jest granica między Ikigai a pracoholizmem. Praca jest przyjemna i daje spełnienie, jeśli naprawdę daje nam radość, a nie zabiera całe życie i przekształca nas w pracowników czy to podległych komuś, czy działających na własny rachunek. Nawet po najprzyjemniejszej pracy potrzebny jest czas na odpoczynek i relaks, czas dla rodziny i znajomych. Pamiętaj, że jeśli Twoja praca jest Twoim Ikigai, czerp z niej radość, ale znajdź również Ikigai, które pozwoli Ci spędzać więcej czasu z najbliższymi i umożliwi relaks, którego potrzebujesz.

Ikigai a praca

10 zasad filozofii Ikigai, które zapewnią Ci długie i pełne radości życie

Planujesz lepiej poznać, a może nawet wdrożyć filozofię Ikigai do swojego życia? Poniżej 10 jej zasad, które musisz znać.

1. Bądź osobą aktywną
Japończycy są osobami bardzo aktywnymi przez całe życie, od dzieciństwa przed młodość, dorosłość aż do wieku podeszłego. Rzadko chorują, uprawiają dużo sportów i cenią sobie wszechstronną aktywność, zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Zasada Ikigai zachęca więc do takiej aktywności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Warto, poza swoją pracą, poświęcać się swojej pasji, rozwijać talenty, próbować nowych rzeczy: nigdy nie wiemy, co tak naprawdę da nam prawdziwe szczęście.

2. Przyjmuj wszystko ze spokojem
Japończycy doskonale radzą sobie ze stresem. Są narodem spokojnym, opanowanym, skłonnym do refleksji. Warto się od nich tego nauczyć i czerpać radość ze spokoju, starać się nie ulegać sytuacjom stresowym, cieszyć się każdą chwilą i doceniać ją.

3. Otaczaj się bliskimi i życzliwymi osobami
Jeśli marzy się nam spokojne i szczęśliwe życie, warto otaczać się bliskimi osobami, ludźmi, których lubimy i kochamy, którzy są nam życzliwi, wspierają nas i dbają o nas. Sprawi to, że nasze życie nabierze sensu, łatwiej będzie nam poradzić sobie z trudnościami oraz problemami, które napotykamy na swojej drodze.

4. Nie przejadaj się
Bardziej prozaiczna ale jakże ważna i cenna wada. Japończycy jedzą zdrowo, spożywają dużo ryb, warzyw i ryżu. Ich naczelna zasada: nie przejadaj się, pozwoli nam na najedzenie się ale nie będzie wiązało się z ryzykiem otyłości i chorób z nią związanych. Jedzenia ma być przyjemne, ma nam dostarczać energii, a nie sprawiać, że będziemy ociężali i zmęczeni po posiłku. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na to, jak jemy ale co jemy. Stawiajmy na zdrowe produkty, jedzmy dużo owoców, warzyw, unikajmy przetworzonej żywności, gotujmy na parze, pieczmy zamiast smażyć.

5. Zadbaj o formę
Wiadomo: ruch to zdrowie. Jeśli więc marzysz o długim i szczęśliwym życiu, przydałoby się w trakcie jego trwania cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak o nie zadbać? Przede wszystkim wato się ruszać, uprawiać sport, spacerować. Aktywność fizyczna sprzyja zarówno wydzielaniu się endorfin, zwanych hormonami szczęścia, jak również zapewnia nam dobra kondycję i samopoczucie.

6. Bądź blisko natury
Japończycy dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, uwielbiają być blisko natury, która daje im ukojenie, pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Weź z nich przykład i postaraj się spędzać więcej czasu na dworze. Jeśli to niemożliwe, zaproś naturę do swojego domu: wymień plastikowe akcesoria na drewniane, zakup poszewki na poduszki z motywem liści, zaopiekuj się nowym kwiatkiem lub rośliną, częściej otwieraj okno i obserwuj naturę.

7. Uśmiechaj się!
Prosta ale jakże przydatna i efektywna porada. Jeśli chcesz być szczęśliwa/y w życiu po prostu…zaproś to szczęście do siebie szczerym uśmiechem. Uśmiechaj się do siebie, do bliskich, a nawet nieznajomych, dziękuj z uśmiechem, witaj się z uśmiechem i przepraszaj z uśmiechem. Niech uśmiech towarzyszy Ci w chwilach radości ale i smutku, śmiej się na przekór trudnościom i problemom, a zobaczysz, jak szybko odchodzą w zapomnienie!

8. Bądź wdzięczna/y za to, co masz
Mamy tendencję do tworzenia wielu marzeń i planów z jednoczesnym pomijaniem tego, co już mamy, co dał nam los, a czego nie oceniamy. Chcesz pięknego domu, zagranicznych wakacji i lepszego samochodu? A może czas podziękować za niewielkie ale własne mieszkanie, przyjemne weekendy na działce z rodziną oraz przejażdżki rowerowe z ukochaną osobą, które dostarczają cudownych wspomnień? Pamiętaj, "ze szczęściem czasami bywa tak, jak z okularami, szuka się ich, a one siedzą na nosie" (Phil Bosmans). Planuj, realizuj swoje marzenia ale nie zapominaj o tym, co już masz i za co należy być wdzięcznym.

9. Żyj chwilą obecną
Wielu z nas wybiega za bardzo w przyszłość i przejmuje się tym, co ma lub może się wydarzyć. Inni z kolei stale rozpamiętują przeszłość, wspominając, jak było dobrze lub przypominając sobie, co zrobili źle i wyrzucając dawne błędy. Ty skup się na chwili obecnej, ciesz się tym, co masz i koncentruj się na tym, co dzieje się tu i teraz. Pozwoli Ci to uniknąć myślenia o błędach z przeszłości ale i zamartwiania się tym, co ma nadejść.

10. Podążaj za swoim własnym Ikigai
Japończycy uważają, że każdy z nas ma swój własny Ikigai, czyli powód do życia. Zadecyduj, co to jest w Twoim przypadku i… podążaj za nim. Może to Twoje marzenie od dalekich podróżach, może ukochana praca, rodzina, dzieci, Twój dom na przedmieściach, może masz jakiś talent, pasje, która nadaje sens Twojemu życiu. Według Japończyków to właśnie jest Ikigai.

Z pewnością japońska filozofia Ikigai wydaje Ci się ciekawa i intrygująca. Warto zaczerpnąć z niej wiele cennych informacji i porad, odnośnie swojego życia i znaleźć powody, dla których warto iść dalej i walczyć o swoje marzenia oraz swoje szczęście. I na koniec niezwykle inspirujący cytat Beaty Pawlikowskiej: "Szczęście bierze się z tego, co człowiek ma w duszy. A nie z tego, co musi zdobyć albo zrobić. Dopełnienie żadnych warunków nie da szczęścia (…). Bo szczęście nie leży TAM, tylko jest TUTAJ. W tobie".

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze

Monia
Do słów Beaty Pawlikowskiej dołożyłabym cytat z książki Karoliny Kozioł:
"Nie pytaj, czego świat potrzebuje. Pytaj, co czyni cię pełnym życia, i rób to. Ponieważ tym, czego świat potrzebuje, są ludzie pełni życia." :-)
https://www.empowerment-coaching.com/post/czym-naprawdC499-jest-ikigai-pochodzenie-diagramu-venna