Haluksy - przyczyny, leczenie

HaluksyHaluksy - przyczyny, leczenie

Haluksy, znane również jako halluksy lub koślawe paluchy, są schorzeniem obejmującym stopy i charakteryzującym się występowaniem deformacji w obrębie dużego palca.

Choroba dotyka osoby z zagrożonych grup, ale najbardziej podatne są na nią kobiety. Objawem schorzenia jest deformacja dużego palca u jednej lub dwóch stóp oraz uwypuklenie kości poniżej, powodujące zniekształcenie wyglądu stopy oraz ból podczas chodzenia.

Haluksy - przyczyny

Najczęstszą przyczyną występowania haluksów - koślawych paluchów jest noszenie niewłaściwego obuwia, w tym szpilek oraz butów ze zbyt wąskimi noskami. Wielbicielki butów na obcasach są narażone na deformacje paluchów, ponieważ stopy nie mają możliwości poprawnego układania się w obuwiu. Przyjmuje się również, że w tworzeniu się deformacji dużą rolę ogrywają predyspozycje genetyczne, dotyczące budowy stopy. Ważnymi czynnikami ryzyka koślawych paluchów są otyłość oraz nieprawidłowy tryb życia, w tym stojąca praca. Bardziej narażone na pojawienie się haluksów są osoby uprawiające zawodowo taniec, głównie balet i tańce klasyczne.

Większe obciążenie stóp sprzyja tworzeniu się deformacji. W przypadku zawodowych tancerzy jest to jednak nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim wykluczający z możliwości dalszych treningów ze względu na dolegliwości bólowe. Poprzez zmiany w obrębie stopy zniekształcenia wpływają na biomechanikę ruchu. Paluch nie stanowi już podparcia w czasie chodzenia, przez co ciężar nie jest równomiernie rozkładany na stopy.

Czy haluksy są schorzeniem uleczalnym?

Dolegliwość niestety ma charakter postępujący, ale wczesne zareagowanie oraz wdrożenie odpowiednich działań może cofnąć proces deformacji palucha i tym samym zniekształcenia całej stopy. Gdy zauważmy zgrubienie z boku stopy pod dużym palcem, zareagujmy od razu, nie czekając na to, aż chodzenie zacznie sprawiać nam ból. Pierwszym działaniem jest oczywiście zmiana obuwia oraz stylu życia. Należy zrezygnować ze szpilek i butów z wąskimi noskami na rzecz obuwia wygodnego, pozwalającego na właściwe ułożenie palców. W przypadku koślawych paluchów, spowodowanych nadmiernym obciążaniem stóp, na przykład w tańcu, należy na pewien czas zaprzestać treningów oraz zmniejszyć ich intensywność.

Nie można również zaniedbać wizyty u ortopedy. Zlecony przez niego RTG pozwoli ocenić skalę zmian oraz tym samym rozmiar zmian, jakie już zaszły w obrębie stopy. Warto zapytać lekarza, w jaki sposób ulżyć sobie w bólu oraz jak zapobiegać rozwojowi choroby. Doskonałe efekty przynosi stosowanie aparatów korygujących zniekształcenie stóp. Zakłada się je na zmieniony paluch, przywracając stopie normalny wygląd. Ta metoda skutkuje również przy zaawansowanych deformacjach. Poleca się także wypróbowanie fizykoterapii, w tym technik laserowych i ultradźwięków. Dają one doskonałe efekty, niwelujące stan zapalny. Przynoszą również ulgę w bólu. Niestety, w niektórych przypadkach jedyną metodą walki z koślawymi paluchami jest operacja.

Zabieg chirurgiczny na haluksy

Zabieg chirurgiczny na haluksy lega na przecięciu zdeformowanej kości oraz właściwym jej ustabilizowaniu. Sama operacja jest bezbolesna i przeprowadzana ze znieczuleniem. Mimo iż znanych jest wiele metod walki z koślawymi paluchami, warto poznać sposoby na zapobieganie bolesnym deformacjom stopy. Profilaktyka obejmuje głównie dobieranie odpowiedniego obuwia, w tym butów z szerszymi noskami. Wielbicielki szpilek powinny przynajmniej raz na jakiś czas zrezygnować z ulubionych modeli i pozwolić stopom odpocząć w wygodniejszym, płaskim obuwiu. Zaleca się również utrzymywanie prawidłowej wagi, ponieważ nadwaga i otyłość sprzyjając haluksom, ze względu na zwiększony nacisk na stopy w czasie chodzenia.

Komentarze