Grzybica stóp: najważniejsze informacje

Grzybica stóp i paznokciTa postać grzybicy skóry jest problemem, który pojawia się najczęściej. Grzybica stóp i paznokci to przypadłość częsta, dobrze znana, a jednocześnie - dość krępująca. Choć wiedza na jej temat jest coraz szersza, wiele osób wciąż kojarzy ten problem z brakiem higieny.

  • Czy tak jest w istocie?
  • Jakie są główne przyczyny rozwoju tej formy grzybicy i na czym powinna polegać profilaktyka?

Grzybica, która atakuje nasze stopy i paznokcie, to forma grzybicy skóry, za rozwój której odpowiadają grzyby z rodzaju dermofitów. Grzyby te atakują w pierwszej kolejności przestrzeń pomiędzy palcami - trudnodostępną, a jednocześnie ciemną, wilgotną i ciepłą przestrzeń, w której grzyby znajdują idealne warunki do dalszego rozwoju.

Jakie objawy mogą świadczyć o początkach problemów z tą formą grzybicy?

Pierwsze sygnały wiążą się z wyglądem naskórka, który staje się bardziej pomarszczony. Z czasem zaczynają się na nim pojawiać pęcherzyki oraz nadżerki, które obejmują coraz większe partie skóry. Im dłużej będziemy lekceważyć te objawy, tym większy zasięg będzie miała infekcja grzybicza. Warto też rozpocząć leczenie w chwili, gdy choroba nie przyczyniła się jeszcze do poważniejszych uszkodzeń skóry.

Szczególnie ważna jest ochrona paznokci, dla których grzybica to choroba związana z poważnymi problemami. Efektem takiej infekcji jest przecież znaczne pogorszenie się wyglądu paznokci, co wiąże się zarówno ze zmianą ich barwy, jak i z licznymi problemami związanymi z płytką paznokcia. Grzybica sprawia, że płytka paznokcia ciemnieje, jej powierzchnia staje się porowata, a sam paznokieć zaczyna zmieniać swój kształt. Efekt? Coraz większe problemy z chodzeniem oraz dopasowaniem odpowiedniego obuwia, a jednocześnie coraz większe kompleksy, spowodowane wyglądem stóp i paznokci.

Co można zrobić, by taka grzybica nie stała się i naszym problemem?

Przewiewne obuwie, dokładne osuszanie stóp po każdej kąpieli oraz zakładanie obuwia kąpielowego w chwili, gdy wybieramy się na basen - oto podstawowe zasady, na jakich opiera się profilaktyka w przypadku grzybicy stóp i paznokci.