Grzybica paznokci - jakie są jej przyczyny i objawy? Jak ją leczyć?

Grzybica paznokciGrzybica paznokci - przyczyny, źródła zarażenia, objawy, leczenie.

Grzybica paznokci przez jednych jest uważana za bardzo wstydliwe schorzenie i sumiennie leczona, a przez innych jest bagatelizowana przez lata, dlatego właśnie tak łatwo jest się nią zarazić. Leczenie grzybicy paznokci zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, mimo iż sklepowe półki aż uginają się od produktów, które pomagają pozbyć się grzybicy.

Lekarze jednak alarmują, że leczenie powinno być ustalane indywidualnie dla każdej osoby przez dermatologa.

Grzybica paznokci znacznie częściej występuje na stopach niż na dłoniach, co jest bezpośrednio związane z tym, iż stopy w skarpetkach i obuwiu znacznie bardziej się pocą, co z kolei jest idealnym środowiskiem dla rozwoju chorobotwórczych grzybów.

Jak można się zarazić grzybicą paznokci

Wiele osób borykających się z grzybicą paznokci zastanawia się jakim cudem na nią zapadły dbając o higienę osobistą. W tym wypadku higiena to tylko część ochrony przed grzybicą. Jednym z miejsc, w których najłatwiej jest się zarazić jest basen, ponieważ korzysta z niego bardzo wiele osób i nie każdy nosi obuwie, ponadto łatwo zarazić się grzybicą paznokci jest w szpitalach i nosząc cudze buty. Aby uchronić się przed grzybicą paznokci unikajmy zakładania i przymierzania obuwia uprzednio noszonego przez inne osoby. W ostatnim czasie panuje moda na wykonywanie pedicure w gabinetach - wystarczy jednak tylko jedno narzędzie zdezynfekowane by złapać grzybicę stóp lub paznokci.

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci w większości przypadków jest następstwem grzybicy stóp, która występuje u prawie połowy ludności w Polsce. W niektórych przypadkach jej przebieg jest bezobjawowy, co może prowadzić do dalszego nieświadomego zakażania innych osób. Pierwszym niepokojącym objawem powinno być swędzenie, pieczenie stóp bardzo często mylone z nadmiernym przesuszeniem skory stóp na skutek używania licznych kosmetyków myjących.

Grupa podwyższonego ryzyka

Podobnie jak w przypadku innych schorzeń istnieje grupa osób szczególnie narażonych na grzybicę paznokci. Są to oczywiście stali bywalcy basenów, saun, łaźni, ponadto ludzie pożyczający obuwie od innych lub używający przyborów do manicure tych samych co inne osoby, co np. bardzo często zdarza się wśród nastolatek na wakacjach i w bursach szkolnych. Kolejną grupą osób, która jest w większym stopniu narażona na zakażenie grzybicą paznokci są osoby chore na cukrzycę, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, osoby z problemami układu odpornościowego oraz po przebytej długotrwałej kuracji antybiotykowej.

Grzybicy paznokci sprzyja ciepło i wilgoć, a więc noszenie za ciasnych lub nie odpowiednio dobranych butów do pory roku (np. za ciepłych).

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci najczęściej jest wywoływana przez dermatofity, a zaatakowany przez nie paznokieć zmienia swój wygląd. Najpierw dochodzi do przebarwień, przy czym w początkowej fazie są one białe, potem żółte i w ostatniej najbardziej zaawansowanej fazie brązowe. Płytka paznokcia zakażonego grzybicą po pewnym czasie staje się grubsza i dochodzi do jej rozwarstwienia, co w znacznym stopniu utrudnia codzienną higienę oraz obcinanie paznokcia. Kolejnym objawem grzybicy jest nieładny zapach zakażonych miejsc pochodzący ze złogów grzybiczych, które gromadzą się pod paznokciami. Na ogół grzybicę paznokci widać na pierwszy rzut oka ale czasem zdarza się że dla jej zdiagnozowania są potrzebne badania laboratoryjne.

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy paznokci w znacznym stopniu zależy od systematyczności i cierpliwości pacjenta, im szybciej udamy się do lekarza z grzybicą tym szybciej schorzenie zostanie wyleczone. W pierwszej fazie najczęściej wystarczy malowanie paznokci grzybobójczym lakierem lub naklejenie specjalnych mini plastrów nasączonych substancją leczącą. W leczeniu długotrwałej grzybicy konieczne jest najczęściej przyjmowanie leków doustnych, wówczas leczenie może trwać nawet do 3 miesięcy. U niesystematycznych pacjentów terapia może się przedłużyć nawet do roku.

Inną dostępną metodą leczenia grzybicy paznokci jest terapia pulsowa, która polega na przyjmowaniu leków doustnych przez siedem dni (puls), następnie lekarz zaleca trzy tygodniową przerwę i ponowną tygodniową kurację farmakologiczną. Ten rodzaj terapii trwa najczęściej przez trzy miesiące i polega na dotarciu substancji grzybobójczej bezpośrednio do wnętrza paznokcia. Leki działają nawet przez dziewięć miesięcy, dlatego też jest to jedna z mniej uciążliwych i dość trwałych metod leczenia grzybicy paznokci.

Usuwanie zajętej grzybicą płytki paznokcia

Aby poprawić efektywność leczenia doustnego, zalecane jest również szlifowanie płytki paznokcia, w odstępach dwutygodniowych i uzupełnienia ubytków płytki paznokcia specjalną masą, na którą nakleja się dopasowany kawałek flizeliny. Po wyrośnięciu zdrowego paznokcia terapia zostaje zakończona.