Fotografia portretowa

Fotografia portretowaRobienie zdjęć ludziom jest jednym z filarów działalności każdego fotografa. Zdjęcia portretowe powinny być jednak przede wszystkim naturalne. Mamy do wyboru dwa podejścia. Pierwsze z nich to obiektywne spojrzenie na daną osobę i ukazanie jej taką, jaka jest.

Nawet jeśli kobieta ma odrobinę za duży nos, mężczyzna nie może poszczycić się staranną fryzurę, dziewczyna ma piegi, a chłopiec odstające uszy: pokazujemy całe piękno tej osoby, z jej zaletami i wadami. Drugie podejście to retuszowanie tych wad i skupienie się na tym, co dobre.

W porządku, pani ma spory nos, ale za to jest posiadaczką magnetyzującego spojrzenia, które uczynimy numerem jeden na zdjęciu. Pan może i ma niesforną czuprynę, ale jego uśmiech jest zniewalający: skupimy uwagę tylko na nim.

Dziewczynka ma piegi, ale za to jest szczupła i zgrabna więc możemy jej zrobić zdjęcia beauty, jak modelce. Chłopiec ma odstające uszy, ale chętnie gra w piłkę, sfotografujmy do w stroju do gry, będzie szczęśliwy i uśmiechnięty, nikt nie zwrócić uwagi na drobny defekt.

Wielokrotnie w swoim życiu musimy sobie zrobić oficjalne zdjęcie do dokumentu. Dziecko najwcześniej musi zrobić taką fotografię do legitymacji szkolnej czy paszportu. Później przychodzi czas na dowód osobisty i wykonywanie zdjęć do niego, jak i również do indeksu, dyplomu ukończenia studiów czy do CV. Jakie są wymagania takiego zdjęcia? Przede wszystkim musi być ono wyraźne i w określonym rozmiarze.

Osoba nie powinna mieć czarnych okularów ani nakrycia głowy, ale od tej reguły są odstępstwa. Jeśli ktoś jest wyznawcą religii, która nakazuje noszenie nakrycia głowy, może być w nim sfotografowany. Osoba posiadająca zdjęcie w ciemnych okularach musi przedstawić stosowne zaświadczenie o niepełnosprawności, tyczy się do głownie osób niewidomych, które na co dzień noszą ciemne okulary.

Jeśli dana osoba na co dzień chodzi w okularach korekcyjnych, powinna być w nich sfotografowana i tyczy się to nie tylko zdjęć do prawa jazdy. Oficjalna fotografia w dowodzie czy legitymacji szkolnej bądź studenckiej musi być aktualna.