Fotografia dziecięca

Fotografia dziecięcaKażda para oczekująca przyjścia na świat swojego potomka z wielką radością i starannością kompletuje wyprawkę dla swojego malucha. Wszyscy przyszli tatusiowie i mamy chcą przecież, by ich dziecko mogło jak najlepiej się rozwijać i rosnąć. Listę zacznijmy od ubranek dziecięcych.

Zaopatrzyć trzeba się w pieluchy, pampersy, wanienkę, produkty kosmetyczne, zestaw do karmienia, czyli butelkę wraz z podgrzewaczem. Ważnym zakupem jest oczywiście wózek dziecięcy.

Lista rzeczy, które należy zakupić przed narodzeniem dziecka jest dość długa, jednak chodzenie po sklepach, wybieranie ich i kupowanie należy do prawdziwych przyjemności. Wiele par zastanawia się również nad założeniem albumu dziecka i umieszczaniu tam zdjęć z ważnych momentów, jak chrzest święty, pierwszy krok, zdjęcie uśmiechniętego malucha z pierwszym ząbkiem. Dobrym pomysłem jest też udanie się do fotografa na sesję dziecięcą. Trzeba jednak znaleźć odpowiedniego artystę, który ma podejście do dzieci i wie, jak postępować z maluchami.

Fotografia dziecięca

Fotografia dziecięca jest specjalistycznym rodzajem tej sztuki, dlatego od fotografa wymaga się nie tylko cierpliwości, ale również odpowiedniego podejścia do dzieci.

To, że rodzice zapragnęli mieć zdjęcie swojego malucha nie znaczy przecież, że małe dziecko podziela ich entuzjazm. Młody model może w ogóle nie przejawiać chęci współpracy, wiercić się, biegać, a może być tez zupełnie inaczej: dziecko może być nieśmiałe, wstydliwe, nie chcieć uśmiechnąć się do fotografa.

Jest wielu profesjonalnych fotografów, którzy specjalizują się w wykonywaniu zdjęć małych dzieci, również noworodków. Zajmowanie się fotografią dziecięcą jest zajęciem niezwykle interesującym i twórczym, ale również wymagającym cierpliwości i skupienia. Fotografia noworodków i niemowląt wymaga uwagi i wyczucia, malutkie dziecko może przestraszyć się obcej osoby, jaką jest fotograf, może przerazić ją duży aparat, błysk migawki. Należy robić zdjęcia z ogromnym wyczuciem i szanować małych modeli. Dzieci, które już samodzielnie chodzą są niezwykle aktywne, to mali badacze. Czasem uda się je ustawić do zdjęcia, innym razem nie przejawiają chęci współpracy i sami sobie wybierają pozę czy miejsce.

Co w takiej sytuacji powinien zrobić artysta? Przede wszystkim porzucić sztywne pozy i skupić się na tym, co w dziecku najpiękniejsze: na jego spontaniczności. Nawet jeśli rodzice żądają ładnego, poukładanego zdjęcia, fotograf musi ich przekonać, że dziecko na nim nie będzie sobą.

Jeśli ich ruchliwy syn czy stale aktywna córka zostanie zmuszona do siedzenia na krzesełku i wpatrywania się w obiektyw, fotografia na pewno nie będzie naturalna, a przecież nie chodzi o sztywne zdjęcie, ale takie, które pokazuje, jakie naprawdę jest dziecko.