Farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciążyJak bezpiecznie farbować włosy w ciąży? Od lat farbowanie włosów w czasie ciąży budzi wiele kontrowersji. Teorie na temat skutków farbowania są bardzo różne i nie wszystkie z nich prawdziwe. W co wierzyć, a co uznać za mit?

Po pierwsze zachowajmy zdrowy rozsądek i nie dajmy się zwariować ciążą - to nie choroba. Większość lekarzy nie widzi bezpośredniego zagrożenia dla dziecka. Jednocześnie prawie 90% specjalistów zastrzega, żeby odczekać do 12 tygodnia ciąży z farbowaniem i trwałą ondulacją, ponieważ pierwsze trzy miesiące to czas kiedy rozwijają się najważniejsze organy u dziecka.

Wszak szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Należy jednak wybierać farby nowoczesne nie zawierające amoniaku są nieco droższe, jednak dla dobra dziecka warto ograniczyć kontakt z wszelkiego rodzaju chemikaliami. Szczególną uwagę należy zwrócić na skład farb we wszystkich odcieniach blondu, ponieważ są najsilniejsze i często zawierają więcej amoniaku i środków rozjaśniających o bardzo silnym działaniu.

Teoretycznie podczas koloryzacji nie ma możliwości przeniknięcia farby do organizmu matki pod warunkiem, że nie ma ona kontaktu ze skórą, a jedynie włosami. W praktyce oznacza to, że należałoby pozostawić niewielkie odrosty.

Najbezpieczniej jest wybrać naturalne produkty pochodzenia roślinnego dostępne na naszym rynku od wielu lat, lub farby z wyższej półki, które nie zawierają amoniaku, a większość substancji chemicznych została zastąpiona kwasami owocowymi i ekstraktami z różnych roślin. Jeśli chcesz dokonać koloryzacji w domu poproś o pomoc męża lub przyjaciółkę, postarajcie się by włosy przy samej skórze posmarować naprawdę niewielką ilością farby, tak by ograniczyć jej kontakt ze skórą do minimum. Zadbaj również by pomieszczenie, w którym odbywa się zabieg miało odpowiednią wentylację. Wdychanie substancji chemicznych występujących w produktach do koloryzacji jest tak samo niezdrowe jak jej kontakt ze skórą. Mądrze wykonany zabieg nie powinien zaszkodzić ani przyszłej mamie ani jej dziecku.

Obalamy mity nt. farbowania włosów w ciąży

Jeśli farbujesz włosy w ciąży to twoje dziecko urodzi się rude - oczywiście jest to nieprawdą, choć pogląd ten funkcjonuje od wielu lat. Nie wierzcie w to ponieważ za kolor włosów dziecka odpowiadają geny.

Farbowanie w stanie odmiennym doprowadza włosy do ruiny - oczywiście jest to bzdura, nie ma bezpośredniego związku między ciążą, a stanem włosów, u kobiet które mają niedokrwistość ( anemię ) rzeczywiście włosy mogą być bardziej suche i łamliwe.

Kolor niespodzianka, za sprawą hormonów możesz nie uzyskać koloru takiego jaki powinnaś otrzymać po zastosowaniu wybranej farby - to jest oczywiście kolejny mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Nie ma bowiem bezpośredniego powiązania między działaniem farby, a hormonami.

W niektórych krajach utarło się przekonanie, iż kobiety w ciąży nie powinny używać żadnych kosmetyków, które mają kontakt ze skórą, ponieważ wszystkie substancje najpierw przenikają do organizmu matki, a potem do płodu. Jednak mało kto stosuje się do tej przestrogi, ponieważ trudno sobie wyobrazić życie bez kremów, czy żelu pod prysznic.

Drogie przyszłe mamy naprawdę nie dajcie się zwariować i pamiętajcie, że kobieta w ciąży powinna dbać o swój wygląd w równym stopniu jak o zdrowie, to pomoże wam przetrwać ten trudny czas kiedy wasze ciało zaczyna przypominać nadmuchany balon, a wy czujecie się mniej atrakcyjne.