ESTP (osobowość typu Przedsiębiorca) - cechy, zalety, wady, znani Przedsiębiorcy

ESTP - PrzedsiębiorcaESTP to jeden z 16 typów osobowości w modelu MBTI, stworzonym na podstawie testu Myers-Briggs, wzorowanego na teorii Carla Junga. ESTP jest typem określanym mianem Przedsiębiorcy, to typ ekstrawertywny, uwielbiający być w centrum uwagi i z łatwością nawiązujący kontakty z innym, lubiący zmiany i zachowania ryzykowne. Czy ten typ osobowości charakteryzuje Ciebie? Warto się o tym przekonać.

ESTP - Osobowość typu Przedsiębiorca

Przedsiębiorca to osoba towarzyska, lubiąca ludzi, rozmowy z nimi oraz ryzyko. Ten typ osobowości nastawiony jest na działanie, nierzadko jednak działa spontanicznie, zbyt szybko, robi wiele rzeczy naraz. Niechętnie podporządkowuje się normom i zasadom, woli działać według swoich zasad. Przedsiębiorca ma doskonałą pamięć, jest bardzo spostrzegawczy, łatwo wiąże fakty ze sobą, potrafi wyciągać wnioski ze swoich obserwacji. Przedsiębiorca w skrócie określany jest jako ESTP (ang. Extraverted Sensing Thinking Perceiving - Ekstrawertyk Percepcjonista Myśliciel Obserwator). To człowiek działający, aktywny, skoncentrowany na celu ale i skłonny do introwertycznych przemyśleń.

Cechy Przedsiębiorcy

Przedsiębiorca to osoba ekstrawertywna, tolerancyjna i uwielbiająca bycie wśród ludzi. Jakie jeszcze cechy posiada człowiek o tym typie osobowości? ESTP przede wszystkim:

 • żyje teraźniejszością, rzadko wspomina przeszłość i nieczęsto myśli o przyszłości;
 • jest szybki, energiczny, działa spontanicznie;
 • nie lubi pracować według planu, chętniej działa według własnego uznania;
 • nie lubią teorii abstrakcyjnych, woli te, które mają zastosowanie praktyczne;
 • lubi działania, które dają natychmiastowe rezultaty;
 • doskonale adaptuje się do zmian;
 • jest bardzo spostrzegawczy, dostrzega nawet mało istotne szczegóły;
 • może mieć trudności z doprowadzeniem rozpoczętych działań do końca.

Ponadto osoby o typie osobowości ESTP cechuje:

 • umiejętność pracy w stresie i pod presją czasu;
 • trudności z zorganizowaniem swojej pracy;
 • umiejętność motywowania ludzi do działania, inspirowania ich i zachęcania do wysiłku;
 • doskonałe umiejętności negocjacyjne.

Przedsiębiorca podobny jest do innych typów osobowości, w tym do charyzmatycznych Dowódców, inspirujących Protagonistów, entuzjastycznych Działaczy oraz spontanicznych Animatorów.

Przedsiębiorca w życiu prywatnym

Jak Przedsiębiorca funkcjonuje w rodzinie? Rodzic-Przedsiębiorca to osoba towarzyska, spontaniczna, chętnie angażuje się w różne działania, np. w szkole dziecka. Zachęca swoje pociechy i całą rodzinę do aktywności, lubi zmiany. Partner-Przedsiębiorca to także osoba żywiołowa, czasem nazbyt beztroska.

ESTP - cechy Przedsiębiorcy

ESTP w pracy zawodowej

A co z karierą Przedsiębiorcy? W jakich zawodach się sprawdzi? Na pewno w tych, które wymagają kontaktu z ludźmi - przedsiębiorca będzie doskonałym przedstawicielem handlowym, audytorem, powinien rozważyć również pracę w dziale obsługi klienta ale i w marketingu. W tych branżach przydadzą się jego zdolności do negocjowania, wysoka kultura osobista oraz umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi i zjednywania sobie ich sympatii. Osoba o typie osobowości ESTP z powodzeniem może prowadzić własną działalność. Może także zostać pracownikiem fizycznym czy rolnikiem: taki zawód pozwoli mu widzieć efekty jego pracy. Przedsiębiorca sprawdzi się też w zawodach mundurowych, będzie dobrym policjantem czy strażakiem. Jego umiejętność dedukcji i łączenia faktów sprawi, że będzie doskonałym detektywem. Może rozważyć również karierę w mediach, np. zostanie aktorem, komikiem czy muzykiem.

Czy i Ty jesteś Przedsiębiorcą? - Test

Chcesz dowiedzieć się, czy i Ty jesteś Przedsiębiorcą? Poniższe pytania pozwolą Ci się o tym przekonać.

 1. Gdy coś sobie postanowię robię wszystko, aby doprowadzić tą sprawę do końca;
 2. Nie lubię pracować według ściśle narzuconego planu;
 3. Jestem dobra/y w negocjowaniu;
 4. Jestem osobą dokładną i uważną w działaniu;
 5. Uwielbiam być wśród ludzi i z nimi rozmawiać;
 6. Bywa, że zachowuje się ryzykownie;
 7. Jestem osobą spontaniczną i otwartą na to, co nowe;
 8. Dobrze adaptuję się do nowych warunków, nie sprawia mi to trudności;
 9. Jestem osobą tolerancyjną;
 10. Żyję chwilę i nie za bardzo myślę o tym, co będzie kiedyś.

Większość odpowiedzi twierdzących? W takim razie zapewne to Przedsiębiorca (ESTP) jest Twoim typem osobowości.

*Test został stworzony na potrzeby artykułu, ma charakter poglądowy, może jedynie sugerować pewne kwestie, nie zastąpi badania osobowości przeprowadzonego przez psychologa.

Bycie Przedsiębiorcą - zalety i wady

ESTP - zalety i wady Przedsiębiorcy

Osobowość typu ESTP ma swoje zalety i wady, warto je poznać bliżej.

Do zalet Przedsiębiorcy należy:

 • spostrzegawczość i umiejętność koncentrowania się na szczegółach - Przedsiębiorca jest osobą rozważną, spostrzegawczą, błyskotliwą. Łatwo dostrzega szczegóły, potrafi wiązać je ze sobą i wyciągać trafne wnioski przyczynowo-skutkowe. Doskonale dedukuje;
 • aktywność w działaniu i chęć osiągania celów - typ osobowości ESTP jest bardzo aktywny, robi wiele, uwielbia działać i realizować zamierzone sobie cele. To człowiek, który zawsze ma coś do zrobienia, szybko się nudzi i chce stale wynajdywać sobie nowe zadania do wykonania;
 • wysokie zdolności negocjatorskie - osoby o tym typie osobowości są dobrymi negocjatorami, potrafią dyskutować bez emocji i być bardzo obiektywnym w dyskusji. Ta zdolność jest przydatna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Stanowi to jedną z największych zalet Przedsiębiorców;
 • łatwość adaptowania się do nowych warunków - kolejna istotna zaleta osób o tym typie osobowości to zdolność do adaptowania się do nowych warunków. Przedsiębiorcy nie przeraża przeprowadzka czy awans, zmiana sposobu pracy czy nowe zadanie, które jest dla niego czymś zupełnie nowym. Wręcz przeciwnie, osoby o tym typie osobowości potrzebują wciąż nowych wyzwań, aby się realizować i spełniać.

Z kolei do wad osobowości typu ESTP należą:

 • niechęć do planowania działania i reguł, jakimi trzeba się kierować - Przedsiębiorca uwielbia działać, ale po swojemu. Nie lubi, gdy narzuca mu się sposób, w jaki ma coś wykonać, rzadko działa według planu. Niechętnie realizuje zamierzenia punkt po punkcie, woli pozostawiać sobie miejsce na elastyczność. Może mieć problemy z podporządkowywaniem się zasadom, normom i regulaminom;
 • niesłowność i trudność w dotrzymywaniu terminów - wada związana z poprzednią: osoby ESTP, z uwagi na swoją niechęć do zasad i reguł działania, mogą mieć problem z dotrzymywaniem terminów. Bywają niesłowni i mogą mieć problem z wykonaniem czegoś na czas;
 • trudności w organizowaniu swojej pracy i pogrążanie się w chaosie - kolejna słabsza strona, która wiąże się z poprzednimi: Przedsiębiorcy pracują po swojemu, co powoduje nierzadko trudności z zorganizowaniem swojej pracy i pogrążanie się w chaosie myślowym i działaniowym. Dodatkowo, osoby o tym typie osobowości działają szybko, spontanicznie, czasami bez zastanowienia. Może to wpływać na finalne efekty ich pracy.
 • niski poziom empatii i związane z tym problemy w komunikacji - Przedsiębiorcy nie należą do osób szczególnie empatycznych, może to powodować trudności w nawiązywaniu relacji, zwykle są one powierzchowne.

Znani Przedsiębiorcy

Ten typ osobowości posiada wiele znanych osób, w tym aktorów, wokalistów i sportowców, w tym:

 • Jack Nicholson (aktor);
 • Madonna (piosenkarka);
 • Britney Spears (piosenkarka);
 • Mike Tyson (bokser);
 • Bruce Willis (aktor);
 • Antonio Banderas (aktor);
 • Michael J. Fox (aktor).

W Polsce do grona Przedsiębiorców należą:

 • Wojciech Cejrowski (dziennikarz, podróżnik);
 • Tomasz Zubilewicz (prezenter);
 • Hanna Gronkiewicz-Waltz (polityk);
 • Piotr Żyła (sportowiec).

Komentarze