Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowegoCzęstsze oddawanie moczu, ból w podbrzuszu i pieczenie w okolicy cewki moczowej to pierwsze symptomy, którymi objawia się zapalenie pęcherza moczowego - choroba, która z racji ich budowy anatomicznej dotyka zwłaszcza kobiety. Jak sobie z nią poradzić? Oto domowe sposoby, które sprawią, że infekcja dróg moczowych zniknie tak szybko, jak się pojawiła.

 1. Po pierwsze: pij! Przyjmując dużą ilość płynów, przyśpieszysz wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Najlepiej sprawdzą się niegazowana woda mineralna z dodatkiem cytryny oraz ziołowe napary:
  • napar z rumianku,
  • napar z pokrzywy,
  • napar z bratka.
 2. Unikaj kawy, herbaty i alkoholu - podrażniają pęcherz.
 3. Wygrzej się! Ubierając się, zwróć szczególną uwagę na okolice nerek - powinny być dobrze osłonięte. Jeśli możesz, zostań w łóżku, a do podbrzusza przyłóż termofor. Ciepło przynosi ulgę i poprawia ukrwienie błon śluzowych, czym pozytywnie wpływa na skrócenie czasu leczenia.
 4. Przygotowując kąpiel, do wody wrzuć kilka saszetek szałwii, dziurawca lub rumianku - działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo.
 5. Zastosuj kurację żurawinową. Możesz jeść suszone owoce, pić sok albo napar. Żurawina zawiera kwas chinolowy, który utrudnia bakteriom przyleganie do ścian pęcherza i powoduje, że infekcja dróg moczowych stopniowo ustępuje.
 6. Dbaj o higienę. Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie - najlepiej samą wodą, zbyt częste stosowanie środków chemicznych może naruszyć naturalną florę bakteryjną i podrażnić okolice intymne. Kiedy zauważysz pierwsze objawy sugerujące zapalenie pęcherza moczowego, wymień bieliznę, pościel i ręczniki - swoje i partnera.

Pamiętaj! Jeśli domowe sposoby nie działają i infekcja dróg moczowych nadal się rozwija, nie lekceważ jej i zgłoś się do lekarza. Nieleczone zapalenie pęcherza moczowego może mieć poważne konsekwencje i prowadzić nawet do bezpłodności.