Domowa apteczka: melisa

MelisaNapar z melisy tradycyjny, znany od wieków środek leczniczy. Jak się okazuje, najnowsze badania potwierdzają jej pozytywny wpływ na zdrowie. I dotyczy to nie tylko jej uspokajającego działania. Jakie efekty może przynieść regularne picie naparu z tego ziela?

1. Melisa uspokaja umysł

Olejek z melisy jest popularny w aromatoterapii. Delikatny, słodki aromat wspomaga uczucie relaksu i uspokaja. Jak wiele olejków o słodkim zapachu ma on pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

2. Wspomaga spokojny sen

Według niektórych badań, melisa może mieć wpływ na jakość naszego snu. Dzieci, którym podawano napar z melisy spały mocniej i spokojniej. Natomiast badania przeprowadzone w grupie kobiet w okresie menopauzy, cierpiących na zaburzenia snu udowodniły, że zasypiały one łatwiej i jakość ich snu wzrastała.

3. Sprawia, ze skóra wygląda młodziej

Melisa jest ciągle popularnym dodatkiem do kosmetyków, ze względu na jej wygładzające właściwości. Historia takiego jej wykorzystania sięga XIV wieku, a popularność jej nie zmalała do dziś. Jest ciągle polecanym środkiem na redukcję zmarszczek.

4. Poprawia nastrój

Chociaż melisa uspokaja, nie powoduje przy tym otępienia. Australijskie badania wykazały, że osoby przyjmujące melisę, czy to w postaci tabletek czy naparu, czuły się lepiej a ich nastrój poprawiał się.

5. Poprawia pamięć i ułatwia rozwiązywanie problemów

Badania wykazały, że melisa może mieć pozytywny wpływ na poprawę pamięci oraz zwiększa umiejętność rozwiązywania testów, zarówno u młodych jak i starszych. Poprawę zanotowano również w grupie osób chorych na Alzheimera. Według chińskich uczonych jest to związane z antyoksydacyjnym działaniem tego zioła.

6. Wspomaga wątrobę

Wątroba oczyszcza organizm z toksyn. Ale jej skuteczność może maleć ze względu na wiek oraz niewłaściwą dietę. Jak się okazuje, melisa może wspomóc i chronić wątrobę przed niekorzystnym działaniem szkodliwych substancji.

7. Pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi

Jak wiele ziół o działaniu antyoksydacyjnym, również melisa ma pozytywne działanie jeśli chodzi o utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Stosowana regularnie może pomóc w utrzymaniu jego stabilnego poziomu oraz zmniejszyć insulinooporność.

Melisa może być przyjmowana jako napar lub też w postaci suplementów diety. Niezależnie od tego, na co się decydujemy, istotne jest aby były to środki ze sprawdzonych źródeł. Najlepsze efekty przynoszą zioła z upraw organicznych.