Dobowy plan pielęgnacji cery

Dbanie o ceręDobowy plan pielęgnacji cery

Każdy z nas ma świadomość upływającego czasu i zachodzących w naszym ciele przemian - zmian wyglądu, samopoczucia, kondycji. Nie każdy jednak wie, że ten naturalny, ciągle tykający zegar biologiczny można wykorzystać także w pozytywny sposób.

Nasza skóra żyje bowiem w określonym przez naturę rytmie, a co za tym idzie w różnych porach doby ma różne potrzeby i skłonności. Oto dobowy "plan pracy" naszej cery. Co ciekawe, czasem całkiem inny niż ten ustalony przez nas samych.

6.00 - 8.00

Wiele osób w tak wczesnych godzinach porannych lubi sobie jeszcze pospać. Tymczasem cera właśnie budzi się do życia. To najlepszy moment, aby ją delikatnie oczyścić po nocy, stonizować i nałożyć nawilżający krem.

8.00 - 10.00

Przed wyjściem z domu, między 8.00, a 10.00 rano najlepiej zrobić makijaż. Warto przy tym pamiętać, że tak jak my będziemy walczyć z codziennymi wyzwaniami w pracy czy w szkole, tak nasza cera też będzie musiała sprostać wielu przeciwnościom, takim jak słońce, wiatr czy mróz. Wybierajmy więc kosmetyki, które ułatwią jej to zadanie np. latem podkład z filtrami UV.

10.00 - 13.00

W tym czasie cera jest w najlepszym stanie - poranne opuchnięcia znikają, zastosowane po przebudzeniu kosmetyki zaczynają działać, a cera wygląda jasno, świeżo i promiennie. Jednak uwaga, w godzinach około południowych skóra zaczyna się błyszczeć - warto wtedy dyskretnie sięgnąć np. po bibułki matujące lub poprawić makijaż.

13.00 - 17.00

Wychodząc z pracy czy szkoły warto pomyśleć o prawidłowym dotlenieniu skóry - tlen jest dla niej tak samo ważny jak sen czy stosowane przez nas preparaty. Dlatego wysiądźmy 1-2 przystanki wcześniej niż zazwyczaj i zafundujmy sobie chociażby krótki spacer.

17. 00 - 24. 00

Godziny popołudniowe i wczesno-wieczorne to czas, w którym nasza skóra najbardziej skorzysta na zafundowanych jej zabiegach. Dlatego do kosmetyczki najlepiej jest się wybrać właśnie po południu. W domowych warunkach możemy naszej cerze zapewnić relaks przy pomocy np. nawilżającej lub odżywiającej maseczki.

24. 00 - 6. 00

To czas w którym skóra najlepiej się regeneruje, a dodatkowo jest najbardziej przepuszczalna – to co mamy na twarzy najlepiej się teraz wchłania. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno kłaść się spać z niezmytym makijażem. Na dokładnie oczyszczoną skórę nakładamy odpowiednie preparaty np. silnie nawilżający krem czy bogate serum. Kosmetyki na noc powinny być bogatsze w składniki odżywcze niż te przeznaczone na dzień, ponieważ w nocy nasza cera w większym stopniu z nich skorzysta.

Od tego dobowego schematu potrzeb skóry mogą występować pewne odchylania - zwłaszcza jeśli jesteśmy typowym skowronkiem lub sową. Zazwyczaj różnice w "planie dnia" skóry wahają się do dwóch godzin w jedną bądź drugą stronę.

Poznanie dobowego zegara skóry pozwala lepiej zaplanować pielęgnację w ciągu dnia i nocy i skuteczniej dobrać stosowane kosmetyki. Dzięki temu nasza pielęgnacja jest jeszcze lepsza i wydajniejsza, a cera zdrowsza, bardziej zadbana i tym samym piękniejsza. W końcu im lepiej znamy potrzeby naszego ciała, tym skuteczniej jesteśmy w stanie im sprostać.