Dlaczego warto spróbować diety wegetariańskiej?

Dieta wegetariańskaJedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w dietach jest porzucenie jedzenia mięsa. Wegetarianie uważają, że człowiek nie potrzebuje bycia mięsożercą. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie zostają wegetarianami: od przekonań etycznych i rozważań na temat dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i środowiska po aspekty zdrowotne i preferencje smakowe. Czy dieta wegetariańska rzeczywiście jest tak dobra? Czy warto ją spróbować? Dowiedz się więcej.

Co właściwie oznacza wegetarianizm?

Wegetarianizm traktowany jest jako styl diety, która ma na celu spożywanie wyłącznie lub głównie żywności pochodzenia roślinnego. Dieta wegetariańska rezygnuje ze wszystkich pokarmów, za które zwierzęta muszą stracić życie. Oprócz mięsa, kiełbasy, wędlin, ryb itp. obejmuje to również produkty zawierające żelatynę wieprzową takie jak popularne gumy owocowe, żelki i galaretki.

Z drugiej strony dozwolone są wszystkie pokarmy roślinne, najlepiej w zbilansowanej mieszance produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, owoców i warzyw. Większość osób na diecie wegetariańskiej pozwala sobie na jedzenie mleka lub produktów mlecznych i / lub jajek, zwłaszcza tych z hodowli ekologicznych.

Jakie są zalety diety wegetariańskiej?

Wiele osób zastanawia się, czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Przede wszystkim należy rozwiać mit, że wegetarianom brakuje białka. To tylko częściowo prawda, ściśle mówiąc, brakuje im tylko białka zwierzęcego. Z powodzeniem pozyskują za to białko na przykład z zielonych warzyw, komosy ryżowej lub produktów mlecznych.

Zbilansowana dieta wegetariańska ma kilka korzyści zdrowotnych. Osoby, które nie jedzą mięsa, na ogół mają niższy poziom cholesterolu i jedzą mniej nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto dostarczają do organizmu dużo witamin z warzyw i owoców oraz rośliny strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Dlatego efekty diety wegetariańskiej można zauważyć w ogólnie pozytywnym wpływie na organizm i choroby takie jak:

  • dna moczanowa,
  • reumatyzm,
  • cukrzyca
  • nowotwory.

Dzięki temu, że wegetarianie nie jedzą mięsa, rzadziej cierpią też na powszechne choroby takie jak choroby serca, otyłość, nadciśnienie i zwapnienie kości. Wszystko dzięki temu, że organizm ludzki jest bardziej przyzwyczajony do tłuszczów roślinnych niż zwierzęcych i może je po prostu lepiej przetwarzać.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla dzieci i sportowców?

Zdrowa dieta bez mięsa jest również możliwa do stosowania dla dzieci, jeśli menu jest ułożone w zbilansowany sposób. Oprócz warzyw, owoców i produktów roślinnych powinna uwzględniać również jajka i mleko lub produkty mleczne. Szczególnie u dorastających dzieci należy zadbać o zapewnienie im odpowiedniej podaży niezbędnych składników odżywczych takich jak witaminy oraz minerały typu cynk, żelazo i magnez.

Podobnie jest ze sportowcami. Nie ma podstaw do tego, aby twierdzić, że dieta wegetariańska nie jest dla nich odpowiednia. Przede wszystkim osoby aktywne fizycznie potrzebują białka, dlatego należy zadbać, by było ono dostarczane w diecie wege z innych pokarmów niż mięso. Dobrym źródłem białka wegetariańskiego są jajka, mleko, soja, rośliny strączkowe i orzechy.

Niezależnie od tego, czy dietę wegetariańską ma stosować zdrowa osoba dorosła, dziecko, czy sportowiec amator lub zawodowy, zawsze trzeba zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych. A w tym doskonale może pomóc tani catering dietetyczny w formie wege.

Radość z diety wege

Gotowa dieta wegetariańska z oferty Dietaodjutra to przede wszystkim szansa na poznanie nowych produktów i przepisów oraz wypróbowanie nowych rodzajów potraw. Jeśli zdecydujesz się na zamówienie cateringu wegetariańskiego, zostaniesz nagrodzony wspaniałymi doznaniami kulinarnymi. Wszystkie posiłki są sycące i przygotowywane z wyselekcjonowanych składników.

Menu w kuchni wegetariańskiej jest bardziej kolorowe i urozmaicone, co sprawia przyjemność zarówno kucharzom, jak i smakoszom. Wege dania cieszą oczy, podniebienie i żołądek, a dodatkowo odwdzięczają się dobrym wpływem na zdrowie i łatwiejszym utrzymaniem szczupłej sylwetki.

Komentarze