Dlaczego warto pić soki tłoczone 100%?

Soki tłoczoneSok kojarzy się przede wszystkim ze słodkim i smacznym napojem, po który chętnie sięgają i mali i duzi. Jednocześnie może być sposobem na dostarczenie większej ilości witamin do organizmu. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni sok, czyli tłoczony.

Jeżeli sięgając po sok, zależy nam nie tylko na smaku, ale też na tym, by był on zdrowy, nie możemy kupować pierwszego lepszego kartonu. Jedynie część posiada dobry jakościowy skład, a z pozostałych lepiej zrezygnować.

Czym między sobą różnią się soki?

Soki to bardzo złożona grupa produktów. Wśród nich znajdują się takie, które są dla naszego zdrowia całkowicie bezwartościowe i w zasadzie można je postawić na tej samej półce co wszystkie napoje słodzone. Są to te, które znajdziemy w najniższych cenach, zamiast dużej ilości owoców i warzyw mają długą listę składników konserwujących. Lepszą kategorią są soki owocowe wyciskane z sokowirówki. Tutaj rzeczywiście już część witamin z owoców i warzyw zostaje. Jednak najlepszym wariantem są soki tłoczone. W nich proces pozyskania wygląda inaczej. Owoce i warzywa są przecierane przez sita i do soku trafia nie tylko sam sok, ale i miąższ z owoców. Taki sok ma najwięcej wartości odżywczych.

Soki jabłkowe tłoczone zakupisz na stronie: https://naszatlocznia.pl/k/soki/owocowe/jablko/.

Stawiamy na soki tłoczone!

Decydując się na soki tłoczone, mamy gwarancję, że czerpiemy maksimum korzyści. Będzie naturalnie mętny, a na dnie naczynia zauważymy osad. To właśnie na takich produktach musimy się skupiać. Zawierają nie tylko witaminy i minerały znajdujące się w samym soku, ale też wartości odżywcze z miąższu. Soki jabłkowe tłoczone bądź z innych owoców mogą być doskonałym źródłem błonnika. Są sycące, więc pijąc je w ciągu dnia, będziemy odczuwać mniejszy apetyt na niezdrowe przekąski.

Poza tym dzięki temu, że w sokach tłoczonych wykorzystuje się wszystkie cenne właściwości z owoców i warzyw, możemy je potraktować jako jedną z dziennych zalecanych porcji. Nie każdy potrafi zjeść od razu talerz owoców. Przy sokach tego problemu nie ma. Sięgną po nie nawet dzieci. Kolejną zaletą jest przyswajalność witamin. Witaminy przyjmowane w formie płynnej lepiej się wchłaniają, aniżeli te, które są na przykład w tabletkach.

Soki tłoczone tak, ale tylko te tłoczone na zimno

Bardzo ważny jest proces pozyskiwania soku. Pod wpływem wysokiej temperatury wiele witamin się traci, więc na to trzeba uważać. Jeśli mamy ochotę na wspomniany sok jabłkowy, to interesować nas będzie tylko sok jabłkowy tłoczony na zimno. W domu możemy go zrobić w wyciskarce wolnoobrotowej. Natomiast kiedy planujemy go kupić, to zwracajmy uwagę na to, czy tłocznia specjalizuje się w tłoczeniu i pasteryzacji na zimno.

Jeżeli takiej informacji na opakowaniu nie ma, nie mamy pewności, czy na pewno spożyjemy tyle witamin, ile wskazywałaby pojemność soku. Tłocznie, które zajmują się tłoczeniem na zimno, dbają o każdy etap produkcji. Starannie selekcjonują warzywa i owoce, myją je, a następnie tłoczą, czyli przecierają na dużych sitach. Pasteryzacja odbywa się krótko i w bezpiecznej dla składników odżywczych temperaturze.

Komentarze