Dlaczego warto jeść czosnek?

CzosnekCzosnek uprawiany był już w starożytności. Z pewnością głównie dlatego, że był tani i łatwy w uprawie, choć już wtedy zdawano sobie sprawę z jego właściwości leczniczych i opóźniających procesy starzenia. Niewątpliwie jest to bardzo cenna roślina, którą warto regularnie spożywać. Co ciekawe, niegdyś czosnek kojarzony był z niższymi warstwami społecznymi - uważano go za pożywienie biedoty, zapewne ze względu na intensywny i niezbyt przyjemny zapach - często jadano tę roślinę na surowo.

Wartości odżywcze czosnku

Przykra woń czosnku zostaje złagodzona podczas gotowania lub pieczenia a zawarte w nim związki nadają potrawom specyficznego, "wyrafinowanego" smaku. Nie tylko jednak ze względu na walory smakowe warto dodawać czosnek do potraw. Roślina ta wzbogaca naszą dietę o liczne substancje odżywcze. Czosnek jest między innymi źródłem witaminy C, niektórych witamin z grupy B oraz prowitaminy A. Zawiera też duże ilości potasu, żelaza, magnezu i fosforu. Wyróżnia się również dużą zawartością siarki.

Właściwości lecznicze czosnku

Czosnek powinien na stałe zagościć w kuchni przede wszystkim ze względu na bardzo korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Już w V wieku przed naszą erą w Indiach panowało przekonanie, iż częste jedzenie tej rośliny wydłuża życie. Rzeczywiście, w ząbkach czosnku znajdziemy spore ilości naturalnych antyutleniaczy, które usuwają z organizmu człowieka wolne rodniki, odpowiedzialne za postępującą z wiekiem degenerację komórek ciała - tym samym spowalniając procesy starzenia.

Właściwości antyoksydacyjne czosnku zmniejszają również ryzyko rozwoju nowotworów. Badania kliniczne zdają się potwierdzać, iż jego regularne spożywanie uchronić może przed rakiem prostaty, rakiem żołądka, rakiem okrężnicy i rakiem jelita grubego. Związki chemiczne, które zawiera czosnek redukują ilość złego cholesterolu i - choć nie zostało to jednoznacznie potwierdzone - szkodliwych trójglicerydów. Jedzenie czosnku zmniejsza również ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i demencji starczej. Czosnek obniża też gorączkę i ciśnienie krwi, działa przeciwzakrzepowo, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, ma korzystny wpływ na drogi oddechowe i naczynia krwionośne.

Czosnek najbardziej znany jest jednak ze swoich właściwości antybiotycznych. Dzięki zawartości związku chemicznego o nazwie alliina, działa jak naturalny antybiotyk. Ma właściwości przeciwbakteryjne i antygrzybiczne. Niszczy między innymi bakterie wywołujące gruźlicę, zakażenie jamy ustnej i górnych dróg oddechowych. Czosnek zwalcza infekcje dróg moczowych, rzęsistkowe zapalenie pochwy oraz hamuje rozwój wirusów grypy. Jedzenie surowego czosnku bądź picie nalewki czosnkowej może nam również pomóc pozbyć się owsików, glist i tasiemca.

Niestety najzdrowszy jest czosnek surowy. Obróbka termiczna, która redukuje jego intensywny zapach, zmniejsza również jego właściwości zdrowotne. Przykrą woń wydobywającą się z ust po spożyciu czosnku można złagodzić żując liście pietruszki lub ruty, ziaren palonej kawy, jagód jałowca, nasion kolendry i kardamonu, jedzeniem jabłek lub piciem mleka.