Dlaczego choroby oczu są częstsze u osób starszych?

ZaćmaNasz wzrok wraz z biegiem lat ulega pogorszeniu. To naturalny proces, którego nie możemy zatrzymać, ale możemy niwelować jego nieprzyjemne skutki. Pierwszym i najważniejszym zadaniem jakie powinniśmy przed sobą postawić jest regularne odwiedzanie gabinetów okulistycznych. Dzięki temu będziemy mogli razem z lekarzem przyjrzeć się niepokojącym objawom bądź zdiagnozować zmiany, które rozwijają się bezobjawowo. O tym, dlaczego choroby oczu są częstsze u osób starszych oraz co możemy zrobić by cieszyć się przez lata zdrowym wzrokiem, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury.

  • Zaćma to podstępna choroba, która może prowadzić do pogorszenia kondycji naszego wzroku, a w najgorszym wypadku do jego utraty. Polega na zmętnieniu naturalnej soczewki oka.
  • Istnieją nowoczesne metody leczenia zaćmy, polegające na zastąpieniu zmętniałej naturalnej soczewki, soczewką wewnątrzgałkową. Taki zabieg jest krótki a okres rekonwalescencji trwa do 28 dni.
  • Osoby, które chcą zapobiec zaćmie bądź borykają się z innymi schorzeniami okulistycznymi mogą poddać się zabiegowi refrakcyjnej wymiany soczewki. To planowany zabieg chirurgiczny, przeprowadzany w celu korekcji zaburzeń widzenia. Jest on możliwy dla każdego.

Czym jest zaćma?

Zaćma to choroba, która postępuje wraz z wiekiem i polega na tzw. zmętnieniu soczewki. Dzieje się tak, gdy do soczewki naszego oka dociera coraz mniej światła, co w konsekwencji sprawia, że widzenie staje się nieostre. Ma to bezpośredni wpływ na nasz komfort życia i możliwości samodzielnego funkcjonowania. Kiedy udać się do lekarza? Zaniepokoić powinno nas widzenie, które przypomina patrzenie przez brudną szybę, a więc niewyraźne, zamazane, z krzywo zarysowanymi kształtami a także problemy z widzeniem w nocy. Gdy patrząc w stronę światła dostrzegamy tzw. aureolę bądź jesteśmy wrażliwi na światło - to również sygnał, że zaćma mogła zaatakować nasze oczy. Do innych objawów należy blaknięcie kolorów i podwójne widzenie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza, który wdroży skuteczne leczenie.

Zaćma - jak ją leczyć?

Na szczęście dzisiaj zaćma to nie wyrok a współczesna medycyna zna skuteczne i stosunkowo szybkie rozwiązania tego problemu. Lekarz, gdy stwierdzi u Ciebie zaćmę, zaleci chirurgiczne jej leczenie. Polega ono na wykonaniu krótkiego zabiegu, po którym pacjent dochodzi do zdrowia w ciągu 28 dni. Jak wygląda taki zabieg? Polega na usunięciu uszkodzonej soczewki z oka i zastąpieniu jej syntetyczną, cienką akrylową soczewką, która nie będzie ulegać procesowi mętnienia. Lekarz dokonując zabiegu natnie delikatnie rąbek rogówki, a w celu rozpuszczenia naturalnej soczewki użyje ultradźwięków.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Istnieje również na rynku możliwość poprawy kondycji naszego wzroku także w sytuacji, gdy zaćma nas nie dotknęła a np. znajdujemy się w grupie ryzyka. Mowa o zabiegu o nazwie: Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE). Innymi słowy jest to planowany zabieg chirurgiczny, przeprowadzany w celu korekcji zaburzeń widzenia. Zabieg ten polecany jest pacjentom który chcą uzyskać wyraźne widzenie bądź pacjentom z wadą refrakcji (taką jak np. wada wzroku bądź zaburzenia zdolności oka do skupiania światła). Do zdecydowanych plusów takiego zabiegu możemy zaliczyć fakt, że w przyszłości unikniemy problemu zaćmy - bowiem syntetyczna soczewka, gdy zostanie dokonana refrakcyjna wymiana soczewki, zastąpi Twoją naturalną soczewkę i nie będzie mętnieć.

Komentarze