Dermokosmetyki - kosmetyki dla skóry wrażliwej i problematycznej

Dermokosmetyki - kosmetyki apteczneDermokosmetyki są to apteczne renomowane kosmetyki, które w swoim składzie zawierają aktywne biologicznie substancje o znacznie szerszym działaniu od tradycyjnych kosmetyków. Do tej grupy zaliczamy kremy i kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry zdrowej np. kremy przeciwzmarszczkowe i nawilżające oraz kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z problemami dermatologicznymi: łuszczycą, przebarwieniami, trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz do skór alergicznych i wrażliwych na wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Dermokosmetyki określane są jako kosmeceutyki z uwagi na fakt, że posiadają właściwości pielęgnacyjne oraz lecznicze, a ich głównym zadaniem jest pielęgnacja i pomoc w leczeniu skóry z problemami dermatologicznymi. Dermokosmetyki to preparaty łączące w sobie dwie pokrewne dziedziny - kosmetologię i medycynę, produkowane są pod ścisłym nadzorem specjalistów z zakresu kosmetologii, dermatologii i chemii w sterylnych warunkach. Kosmetyki dermatologiczne nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji zapachowych, barwników oraz olejków eterycznych - posiadają właściwości hipoalergiczne i nie powodują reakcji alergicznych.

Kosmetyki dermatologiczne są bogate w substancje bioaktywne, posiadają witaminy A, C, E (antyoksydanty), witaminy z grupy B, oraz składniki roślinne m. in. żeń-szeń, zieloną herbatę, aloes, ekstrakt z nasion soi, wyciąg z liści oczaru wirginijskiego i miłorzębu japońskiego. Bazą dla tego typu preparatów jest woda termalna, która posiada substancje mineralne: cynk, mangan, selen, żelazo - wodę termalną w sprayu można stosować też po umyciu twarzy zamiast toniku. Kosmetyki apteczne posiadają właściwości łagodzące i przeciwzapalne, które idealnie sprawdzają się przy wrażliwych alergicznych cerach oraz przy schorzeniach skóry: łuszczycy, trądziku różowatym i AZS.

Dermokosmetyki z uwagi na swoje właściwości hipoalergiczne mogą być stosowane z powodzeniem w pielęgnacji niemowląt oraz małych dzieci - nie uczulają i nie wywołują reakcji alergicznych. Kosmeceutyki polecane są też kobietom w ciąży - organizm kobiety ciężarnej produkuje więcej histaminy i jest ona bardziej podatna na wszelkiego rodzaju alergie. Dermokosmetyki nie posiadają w swoim składzie substancji uczulających, zapachowych oraz konserwantów, są więc bezpieczne i mogą być stosowane przez przyszłe mamy bez obaw o reakcje alergiczne.

Dermokosmetyki dostępne są zazwyczaj w aptece dlatego często nazywane są, też kosmetykami aptecznymi. Wybór odpowiedniego dermokosmetyku uzależniony jest od rodzaju i stanu skóry, wieku lub pory roku - w aptekach dostępne są kosmetyki fotoochronne stosowane przed wyjściem na plażę oraz preparaty chroniące skórę przed niskimi temperaturami, wiatrem, śniegiem i mrozem. Wybierając kosmetyki dermatologiczne mamy pewność, że ich efektywność oraz bezpieczne stosowanie potwierdzone jest, wieloma badaniami laboratoryjnymi a nad ich produkcją czuwał, sztab doświadczonych specjalistów.