Czym zabezpieczać rany i skaleczenia?

Rany i skaleczeniaKażdy z nas narażony jest na otarcia, drobne skaleczenia, czy poważniejsze rany.

Nawet podczas zwykłych prac domowych, sprzątaniu, czy przyrządzaniu posiłków, wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Na drobne rany i obtarcia szczególnie narażone są dzieci, które podczas zabaw są energiczne i nie zwracają uwagi na konsekwencje pewnych zachowań.

Na wstępie warto podkreślić, że każdą ranę na początku trzeba dokładnie oczyścić. W tym przypadku niezastąpiona jest woda utleniona, ale jeśli nie ma jej pod ręką, ranę należy przemyć zwykłą wodą z kranu bądź butelki. Należy dokładnie przyjrzeć się ranie, czy nie ma w niej drobnych przedmiotów: szkła, kamieni, czy ziemi. Dopiero wtedy możemy zająć się zabezpieczeniem rany.

Na drobne skaleczenia i otarcia naskórka wystarczy nakleić zwykły plaster z opatrunkiem. Musi on przylegać do skóry, ale zbytnio jej nie uciskać, bowiem powietrze osusza rany i przyspiesza gojenie. Dla dzieci dostępne są plastry z postaciami z bajek, co na pewno pozwoli dziecku lepiej odnaleźć się w tej trudnej dla nich sytuacji.

Większe zranienia, z których często leci też krew, należy przykryć jałowym gazikiem i zabezpieczyć bandażem. W przypadku ran głębokich oraz silnie krwawiących, należy założyć mocny opatrunek. Warto użyć kilku warstw gazików, co pomoże zatamować krew. Takie rany powinien zobaczyć chirurg, który obejrzy skaleczenie i zastosuje odpowiednie leczenie. Może okazać się bowiem, że ranę trzeba będzie zszyć, co zapobiegnie powstaniu blizn w przyszłości.

Nie należy lekceważyć zadraśnięć powstałych w wyniku kontaktu z ziemią, zardzewiałymi gwoździami, szkłem, drutem, czy spowodowanych pogryzieniem przez psa, czy kota. Takie rany mogą bowiem powodować zakażenie różnymi bakteriami. W tym przypadku należy skontaktować się z lekarzem.