Czy dobra kondycja pomaga utrzymać zdrowie?

Dobra kondycjaWśród większości ludzi panuje opinia, że ten kto trenuje sport, kto biega lub spaceruje z kijkami czy bez, powinien czuć się znacznie lepiej od tego, który po pracy spędza czas na kanapie, oglądając ulubione seriale. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy osoby uprawiające sport mają lepsze zdrowie? Czy kształtująca się podczas stale dostarczanego organizmowi wysiłku fizycznego kondycja daje gwarancję na lepsze życie i brak chorób? Niestety to nie jest takie proste.

Przede wszystkim zależy w jaki sposób uprawiamy sport. Jeżeli jest to wyczyn, codzienne treningi i nastawienie się na sukcesy, na pewno nie będzie to z korzyścią dla naszego ciała. Przeciążenia jakim poddawani są dzisiejsi sportowcy nie tylko nie pozwalają utrzymać organizmu w dobrym zdrowiu, ale wręcz go rujnują. Co innego kondycja. Ta zwykle stale wzrasta. Rozbieżność jest widoczna gołym okiem.

Jeśli jednak uprawiamy bieganie rekreacyjnie, czy gramy z przyjaciółmi w piłkę, to najczęściej wraz ze wzrostem kondycji czujemy się również coraz lepiej. Oczywiście podczas takich lekkich treningów również możemy ulec kontuzji. Czasem może nas to wyeliminować z normalnego życia na kilka tygodni (np. jeśli złamiemy nogę).

Jednak takie lekkie uprawianie sportu jest bardzo satysfakcjonujące i podnosi również kondycję psychiczną. Nasze ciało czuje się lepiej. Nie mamy zadyszki gdy podbiegniemy do tramwaju. Nie pocimy się przy najmniejszym wysiłku. Wszystko to sprawia, że patrzymy na świat i otaczającą nas rzeczywistość z większym optymizmem, a nasze zdrowie utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie.