Czy alergicy powinni obawiać się polipów w nosie?

Alergia a polipy w nosiePolipy w nosie nie należą do dolegliwości zagrażających życiu. Niewielkie są właściwie nieodczuwalne dla pacjenta. Jednak objawy ich występowania potrafią być bardzo uciążliwe. Grupą szczególnie narażoną na rozwijanie się polipów są alergicy.

Czym są polipy nosa?

Polipy nosa to miękkie i bezbolesne rozrosty tkanek, które wywodzą się z błony śluzowej wyściełającej zatoki przynosowe oraz przewody nosowe. Mają charakter nienowotworowy, przyjmują kształt kropel wody, winogron lub przypominają wyglądem… koralowce. Niewielkie polipy same w sobie nie są bolesne, nie powodują też bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Jednocześnie objawy rozwijających polipów powodują duży dyskomfort, a powiązane z nimi dolegliwości - stają się uciążliwe.

Jakie są objawy polipów nosa?

Polipy w nosie o znacznych rozmiarach dają różnorodne objawy. Niektóre podobne do są do tych, które występują podczas „zwykłej” infekcji. Uczucie zatkania nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła czy jej wyciek zazwyczaj towarzyszą chorobie wywołanej wirusem lub bakterią. Jeżeli jednak symptomy te nie ustają, a zakażenia górnych dróg oddechowych mają charakter nawracający, warto przyjrzeć się sprawie. Towarzyszące infekcjom upośledzenie węchu lub smaku, ucisk u nasady nosa, bóle głowy związane z zablokowanie ujść zatok, bóle zębów czy chrapanie, na dłuższą metę naprawdę utrudniają życie - potwierdzi to każda osoba, która stale zmaga się z opisanymi problemami.

Jakie są przyczyny powstania polipów w nosie?

Zanim zajmiemy się kwestią leczenia polipów w nosie, warto przyjrzeć się przyczynom ich powstawania, żeby podjąć skuteczne i trwałe działania. Wspomnieliśmy, że polipy wywodzą się z naszej fizjologicznej błony śluzowej, z której zbudowane są przewody nosowe i zatoki. Co powoduje, że rozrasta się ona w polipowate zmiany? Nie zawsze łatwo określić przyczynę u konkretnego pacjenta, jednak czynnikiem zasadniczym jest przedłużający się stan zapalny śluzówki. Z kolei przewlekłe zapalenie błony śluzowej może być wywołane alergią. Stąd do pacjentów najbardziej narażonych na rozwój polipów należą alergicy. Zwiększone ryzyko występuje również u chorych na astmę, atopowe zapalenie skóry oraz osób z obniżoną odpornością.

Polipy w nosie - rozpoznanie

Jeżeli podejrzewamy, że naszemu złemu samopoczuciu winne są polipy w nosie, warto udać się do specjalisty. Laryngolog przeprowadzi wywiad, obejrzy jamę nosową przy pomocy wziernika (rynoskopia) oraz zleci badania diagnostyczne. Duże polipy mogą być widoczne podczas wziernikowania, jednak zazwyczaj wykonuje się także fiberoskopię, tomografię lub rezonans magnetyczny. Dzięki temu polipy zostaną precyzyjnie zlokalizowane, co pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia. Jeżeli lekarz podejrzewa, że przyczyną powstania polipów nosa może być alergia, zaleci przeprowadzenie diagnostyki w tym kierunku. Wówczas czeka nas także wizyta u alergologa.

Leczenie polipów nosa - terapia steroidami

Jeżeli, mimo występowania polipów, nos jest drożny, leczenie można rozpocząć od zniwelowania stanu zapalnego. W tym celu stosuje się glikokortykosteroidy donosowe, które działają przeciwzapalnie. Mają one postać aerozolu lub kropli, stosujemy je w dawce i częstotliwości zaleconej przez lekarza. Terapia może dać naprawdę dobre efekty - dzięki niej obrzęk błony śluzowej zostanie zniwelowany, a polipy zmniejszą się lub nawet całkowicie zanikną. Niestety w niektórych przypadkach problem powraca. Po zakończonej farmakoterapii polipy w nosie i zatokach stopniowo narastają.

Leczenie polipów nosa a alergia

W sytuacji, gdy polipy w nosie i zatokach mają związek z alergią, należy działać wielokierunkowo. Jeżeli to ona jest główną przyczyną powstawania zmian, zastosowanie leków przeciwalergicznych może okazać się trafionym i trwałym rozwiązaniem problemu. Oczywiście należy też jednocześnie wyeliminować alergeny ze swojego otoczenia. Wykluczamy więc alergizujące pokarmy, grzyby pleśniowe, leki czy inne czynniki, które nas uczulają. Możemy też wesprzeć się fizjologicznym roztworem NaCl i przeprowadzać irygację nosa i zatok. Pomoże to usunąć alergeny, śluz zaschnięty na śluzówce i rozrzedzić wydzielinę spływającą z zatok do nosogardła. Płukanie przewodów nosowych poprawi ich drożność i da ulgę w uciążliwych dolegliwościach. W tej kwestii liczy się jednak sumienność i regularność.

Polipy w nosie - zabieg chirurgiczny

Gdy działanie na chorobę podstawową i kuracja glikosteroidami nie przyniosą oczekiwanych efektów, laryngolog rekomenduje wykonanie zabiegu chirurgicznego. Interwencja jest bezpieczna, a powrót do normalnego funkcjonowania - szybki. Duża ilość polipów w znaczących rozmiarach usuwana jest podczas operacji metodą endoskopową w znieczuleniu ogólnym. Lekarz przy użyciu zestawów chirurgicznych do mikrochirurgii wewnątrznosowej może precyzyjnie usunąć polipy i zachować zdrową tkankę. Istnieje też możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym tzw. polipektomii, jeśli polipy są nieduże i dotyczą tylko jamy nosa. Takie działanie zabiegowe stanowi jednak pomoc doraźną, która poprawi drożność nosa. Musimy mieć jednak świadomość, że nie jest pełne leczenie zapalenia zatok z polipami.

Czy alergicy powinni obawiać się polipów w nosie?

Alergia może być jedną z podstawowych przyczyn powstania polipów w nosie. Może też stanowić dodatkowy czynnik, która pogłębia utrzymywanie się stanów zapalnych błony śluzowej i w efekcie narastanie zmian. Dlatego konsultacje z laryngologiem i alergologiem często idą w parze, gdy chcemy w sposób skuteczny i trwały uporać się z problemem. Klinika Mille Medica to miejsce, w którym skorzystamy ze wsparcia specjalistów z obu obszarów, a jeśli będzie taka potrzeba - wykonamy też zabieg chirurgiczny z zastosowaniem nowoczesnych technik. Trafna diagnoza i kompleksowe działanie pozwolą nam pozbyć się objawów polipów nosa i pomogą podwyższyć codzienny komfort życia.