Cyniczny, czyli... jaki? - Cynizm

Kobieta cynikCynizm jest postawą etyczną, która ma swoje początki w czasach starożytnych. Jego znaczenie uległo jednak zmianie, dziś mianem cynika określamy człowieka zbuntowanego, który jawnie odrzuca wszelkie normy i zasady - krytykuje je, nie liczy się z uczuciami innych osób, jest egoistą. Jak odbieramy dziś cyników i czy można wygrać z łatką cynizmu?

Historia cynizmu - założenia filozofii cyników

Cynizm jest filozofią starożytną, która ma swoje początki w V w.p.n.e. Cynicy odrzucali normy i zasady oraz traktowali tą powinność jako synonim dobrego życia. Dla nich wartością nadrzędną była cnota, wyzbywali się bogactwa, rezygnowali z wszelkich dóbr. Ich zdaniem wszystko to zniewalało człowieka, a cynicy dążyli do poczucia wolności. W okresie cesarstwa rzymskiego znaczenie cynizmu nieco się zmieniło, nadal był on utożsamiany z odrzuceniem norm i wartości, ale jego znaczenie zaczęło być negatywne. W takiej formie przetrwało ono do dnia dzisiejszego.

Cynizm - czym charakteryzuje się ta postawa?

Współcześnie cynik również, jak w starożytnym Rzymie, ma negatywne znaczenie. Mianowicie - cynizm to postawa, wyrażająca jawny sprzeciw wobec norm i wartości, cynicy krytykują wszystko i nie proponują nic w zamian. Krytykują:

 • społeczeństwo,
 • normy, jakimi się kieruje,
 • potępiają zasady moralne.

Sami jednak nie wnoszą niczego nowego, buntują się przeciwko zniewoleniu, ale ich wolność jest jedynie pozorna. We współczesnej postawie cynicznej widać piętno materializmu: to kapitalizm w dużej mierze odpowiedzialny jest za obraz współczesnego cynika. Pogoń za karierą, pieniądzem sprawia, że podnosi się poziom egoizmu w społeczeństwie, co sprzyja przyjmowaniu postawy cynicznej. Przestajemy liczyć się z innymi, myślimy jedynie o własnym dobrze, przestajemy rozmawiać z ludźmi, mamy wyraźne problemy z nawiązywaniem prawidłowych i zdrowych relacji.

Człowiek cyniczny (cynik) - kim jest i jak się zachowuje?

Wiemy już co nieco o współczesnych cynikach, warto jednak tą wiedze uporządkować. Cynik przede wszystkim:

 • nie liczy się z normami, zasadami, krytykuje je otwarcie i czasem agresywnie, postępuje według własnych zasad, nie zawsze zgodnych z ogólnie przyjętymi normami;
 • jest podejrzliwy wobec innych;
 • nie wierzy w bezinteresowność i dobroć innych ludzi;
 • jest skupiony na sobie, to egoista;
 • brakuje mu empatii, nie liczy się z innymi, brakuje mu wrażliwości, nie porusza go czyjaś krzywda;
 • jest złośliwy, robi innym na złość dla przyjemności, lubi sprawiać przykrość;
 • stosuje szantaż emocjonalny i inne techniki "gry" na emocjach;
 • jest sarkastyczny i pesymistycznie nastawiony do świata i innych ludzi;
 • bywa arogancki i bezczelny.

Czy jestem cynikiem? - jak wyzbyć się cynizmu?

Z powyższego opisu wynika, że masz wiele cech cynika? Chcesz z tym walczyć? Spokojnie, istnieje wiele metod, które pozwolą Ci na walkę z cechami i zachowaniami, typowymi dla cynika. Poniżej kilka sposobów, które pozwolą Ci na stymulowanie cech, które pomogą Ci w walce z tendencjami do cynizmu.

Podporządkuj się, ale bądź asertywny
Żyjemy w społeczeństwie, które rządzi się określonymi prawami i zasadami. Naszym zadaniem jest się im podporządkować. Pamiętaj jednak, aby zachowywać złoty środek pomiędzy buntem a uległością. Słuchaj się, ale bądź asertywny - miej swoje zdanie i odważnie go broń.

Stwórz swoją hierarchię wartości
Wierząc w coś, nie popełniasz błędu, ale tworzysz coś, co wyznacza Ci niejako kierunek, w jakim chcesz i podążasz. Nie musisz przyjmować czyjejś hierarchii wartości, stwórz własną i realizuj swoje cele.

Naucz się krytykować i argumentować
Walcząc z cynizmem, nie musisz zgadzać się ze wszystkimi i na wszystko. Masz prawo kogoś lub coś skrytykować, ale pamiętaj, by czynić to z troską o innych: krytykuj konstruktywnie, argumentuj, bądź osobą uprzejmą.

Dbaj o siebie i innych
Dbaj o siebie ale i inne osoby, staraj się być osobą troskliwą, zrób czasem coś dla innych zupełnie bezinteresownie, altruizm w opozycji do postawy cynicznej jest najlepsza bronią.

Trenuj empatię
Trenuj postawę empatyczną, zastanawiaj się, co czują inni ludzie w danej sytuacji, nazywaj swoje emocje oraz staraj się odgadnąć, co czują inni, w ten sposób łatwiej Ci będzie zrozumieć motywy ich zachowania.

Dbaj o relacje z innymi
Dbaj o dobre relacje z innymi, odwiedzaj rodzinę, spotykaj się ze znajomymi, dzwoń do przyjaciół, nawiązuj kontakty, np. zagadaj obca osobę w sklepie, wybierz się na kurs językowy czy do szkoły tańca.

Wyzbywaj się agresji w kontaktach z innymi
Dbaj o to, aby nie zachowywać się agresywnie w relacjach z innymi, jeśli masz problem z nagromadzeniem negatywnych emocji, skorzystaj z dostępnych technik relaksacyjnych, np. medytacji lub zapisz się na warsztaty tematyczne.

Cynicy - co o nich myśli społeczeństwo?

Nie ukrywajmy, dzisiaj cynik budzi w społeczeństwie negatywne skojarzenia, jawi się nam jako osoba arogancka, bezczelna, wyrachowana i niemiła. Nie walcz z cynikiem bezpośrednio, nie kłóć się z nim. Walczmy z cynikiem, przeciwstawiając mu dobroć, bezinteresowność oraz życzliwość w kontaktach z innymi: tej broni obawia się najbardziej.

Sandra Pawlak
Dziennikarka, psycholog, blogerka. Ciekawska i analityczna obserwatorka życia.

Komentarze

Kondek
Ojej, wszyscy taaaacy tolerancyjni i bezbłędni. Rozumiejący innych i empatyczni. Ale jak przyjdzie co do czego to walić po łbie tych, co myślą inaczej. Miłość i szacunek tylko pod warunkiem, że nie wymaga to wysiłku, a innych nawrócić, co? Gratuluję. Artykuł znalazłem przez przypadek.
Ada B.
Jak ja nie lubię cynicznych ludzi, są przemądrzali, wszystko wiedzą najlepiej a przy tym są niemili i nieprzystępni. Dlatego staram się takich unikać i nie otaczać się cynikami. Gdy tylko pojawi się taki na horyzoncie biorę nogi za pas, bo przebywanie w jego towarzystwie to gehenna. A po co męczyć i denerwować. Lepiej otaczać się ludźmi dobrymi.
Anna
Cynik to taki człowiek, który nie liczy się z uczuciami innych. Na pewno każdy z nas kogoś takiego zna. To człowiek bezwzględny, który dąży do celu wręcz po trupach. Czy taki człowiek może się zmienić? Pewnie tak, ale dużo pracy przed nim, aby mógł pokochać innych ludzi
Alicja
No cóż, cynicy nie są za bardzo lubiani w społeczeństwie, raczej odsuwamy się od nich i nawet nie lubimy przebywać w ich towarzystwie. Ich sposób bycia jest bardzo wnerwiający i trudny do zniesienia. Choć jeśli głębiej się nad tym zastanowić to każdy z nas ma w sobie coś z cynika, bo nikt nie jest przecież idealny. Walczmy z cynizmem aby świat stawał się lepszy.