Cukier brzozowy ksylitol - naturalny słodzik nie tylko dla diabetyków

Cukier brzozowyCukier brzozowy - naturalny słodzik

Znamy już wiele rodzajów cukru. Na co dzień używamy cukru białego, coraz więcej osób przekonuje się za to do cukru brązowego, zwanego również trzcinowym… To tego grona dołącza dziś jeszcze jeden typ, coraz bardziej zyskujący na popularności. Mowa o cukrze brzozowym, stanowiącym kolejną metodę na słodzenie kawy czy herbaty.

Doskonale wiemy, jak wiele złego czyni w naszym organizmie cukier biały, który przyczynia się do nadwagi, chorób zębów oraz problemów z gęstością kości.

Cukier trzcinowy, używany jako zamiennik, w nadmiernych ilościach również może szkodzić. Poza tym, tych typów nie poleca się cukrzykom, ponieważ zbyt szybko podnoszą poziom insuliny, co przyczynić się może do gwałtownych wahań poziomu cukru.

Wielu z nas używa jeszcze innych zamienników, w tym syropu klonowego czy miodu ale to również nie wystarczy. Amatorzy zdrowej żywności polecają swojego faworyta: wspomniany już cukier brzozowy, czyli ksylitol, pozyskiwany naturalnie, bezpieczny dla cukrzyków i… bardzo zdrowy. Na czym polega jego fenomen? Dlaczego stale zyskuje na popularności? Warto poznać jego liczne zalety i zastanowić się, czy nie wprowadzić go na stałe go swojej kuchni i życia.

Czym jest cukier brzozowy?

Ksylitol to cukier pochodzenia naturalnego, pozyskiwany z brzozy fińskiej, a dokładniej z jej kory. Występuje również w niektórych gatunkach owoców, w tym w gruszkach, śliwkach czy owocach leśnych. Należy do grupy alkoholi cukrowych, zwanych poliolami. Są to węglowodany o niskiej wartości energetycznej. Dlatego właśnie polecany jest on osobom na diecie oraz cukrzykom.

Jak smakuje i w jakiej formie można kupić ksylitol?

Cukier brzozowy smakuje podobnie jak zwykły cukier biały, zazwyczaj jest do kupienia w formie skarmelizowanego cukru. Gdy go stosujemy, możemy wyczuć przyjemny aromat mięty. Dlatego właśnie ten rodzaj cukru wykorzystywany jest często w produkcji gum do życia oraz cukierków miętowych.

O zaletach cukru brzozowego

Cukier brzozowy posiada wiele właściwości, które przesądzają o jego rosnącej popularności. Jest polecany diabetykom oraz osobom odchudzającym się ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny, co sprawia, że bardzo powoli podnosi poziom cukru we krwi. Co ciekawe porcja tego słodzika ma o połowę mniej kalorii niż taka sama ilość zwykłego cukru białego i z uwagi na to, że jest tak samo słodki, zmniejsza apetyt na słodycze. To z kolei doskonała wiadomość dla osób, będących na diecie.

O tym typie cukru nie powinny zapominać osoby, chorujące na osteoporozę oraz mające inne problemy z kośćmi. Ksylitol sprzyja mineralizacji, czyli wchłanianiu wapnia, przez co kości są mocniejsze i bardziej odporne na wszelkiego typu urazy. Pozwala także na przywracanie kościom gęstości, która zmniejsza się wraz z wiekiem. Ksylitol polecany jest więc osobom starszym oraz dzieciom. Co ciekawe, tradycyjny cukier biały ma działanie zupełnie odwrotne: wypłukuje wapń z organizmu, przez co nie sprzyja mineralizacji kości.

Warto pamiętać, że ksylitol, jako związek pięciowęglowy, ma zasadowy odczyn, przez co pomaga w przywracaniu równowagi zasadowo-kwasowej poprzez zahamowanie rozwoju bakterii i grzybów oraz drożdży. Działanie bakteriobójcze stanowi jedną z największych zalet tego cukru.

Stosuje się go również w formie aerozolu w profilaktyce i leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Rozwór z dodatkiem ksylolitu pomaga także oczyszczanie przewodów nosowych, dzięki czemu jest skuteczny w walce z nieżytem nosa oraz wszelkimi alergiami. W tej postaci pozwala na skuteczniejsze leczenie zapalenia ucha środkowego, co jest wyjątkowo polecane w przypadku małych dzieci.

Słodzik polecany jest również ze względu na ochronę zębów i dziąseł. Cukier biały i brązowy nie pomagają w utrzymaniu w zdrowiu jamy ustnej, ponieważ sprzyjają rozwojowi próchnicy. Ksylitol hamuje rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian próchniczych, przywraca odpowiednie pH śliny oraz zapobiega parodontozie. Z uwagi na to, wielu lekarzy zaleca stosowanie specjalnych płukanek z dodatkiem tego słodzika, którym płucze się zarówno jamę ustną, jak i gardło.

Jak wykorzystać cukier brzozowy w kuchni i w życiu?

Cukier brzozowy stosować można zamiennie z cukrem białym lub brązowym. Można nim słodzić napoje, desery, dodawać go do potraw czy sosów. Znakomicie sprawdza się w przypadku słodzenia konfitur i dżemów domowej roboty. Warto pamiętać, aby nie przekraczać ilości 3-4 łyżeczek na dobę. Ważne jest, by stopniowo przyzwyczajać swój organizm do nowego sposobu słodzenia pokarmów, ponieważ za trawienie tego cukru odpowiadają inne enzymy niż w przypadku cukru tradycyjnego.

Cukier brzozowy doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju ciast i innych wypieków. Wykazuje odporność na działanie wysokich temperatur nawet w trakcie pieczenia nie traci swoich właściwości. Pamiętajmy jednak, aby nie używać go w przypadku ciast drożdżowych, ponieważ przez właściwości tego cukru drożdże nie wyrosną. Poza tym ksylitol używa się we, wspomnianej już, postaci aerozolu do nosa lub jako płukankę do ust.