Co wypłukuje żelazo?

Niedobór żelazaAnemia jest chorobą, o której chyba każdy przynajmniej raz słyszał. Najczęściej zmagają się z nią panie, ponieważ miesiączkują. Anemia zwykle występuje z powodu niedoboru żelaza, a to natomiast wynika przykładowo ze zbyt małej podaży tego mikroelementu w codziennej diecie. Dlatego właśnie każdy powinien dbać o to, aby każdego dnia spożywać produkty bogate w żelazo. Powinniśmy również wystrzegać się tych, które wypłukują żelazo. Z których produktów lepiej zrezygnować lub je ograniczyć? Sprawdź to!

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru żelaza?

Jeśli zbyt często sięgamy po produkty wypłukujące żelazo, to znacznie bardziej jesteśmy narażeni na anemię. Dlatego należy wiedzieć, jakie są typowe objawy niedoboru żelaza, by w razie potrzeby móc szybko zareagować. Trzeba też jednak podkreślić, że zwykle na początku trudno dostrzec jakieś objawy. To, co powinno nas zaniepokoić, to na pewno:

  • bladość skóry,
  • nieustanne zmęczenie,
  • wypadanie włosów,
  • częstsze przeziębienia i inne infekcje,
  • szybka męczliwość,
  • łamliwość paznokci,
  • bóle stawów,
  • kołatanie serca,
  • zawroty i bóle głowy.

Jakie są przyczyny wypłukiwania żelaza z organizmu?

Co wypłukuje żelazo z organizmu? - to bardzo często zadawane pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Warto jednak wiedzieć, że z tym problemem nierzadko zmagają się osoby stosujące ubogą dietę wegańską czy ciężarne. U niektórych występują też choroby, które przyczyniają się do upośledzenia wchłaniania żelaza. Zdaniem specjalistów, wśród najczęstszych przyczyn należy wymienić przyjmowanie niektórych leków, zbyt dużą utratę krwi (np. podczas miesiączki), okres dojrzewania, czy niezdrową dietę. Łatwo zatem zauważyć, że niski poziom żelaza we krwi może być spowodowany wieloma czynnikami.

Jakie produkty doprowadzają do wypłukiwania żelaza?

Większość z nas wie doskonale, że niedobór żelaza w organizmie może być bardzo niebezpieczny. Dlatego dbamy o to, aby w diecie znajdowały się produkty zawierające duże dawki żelaza. I bardzo dobrze, lecz niestety nie każdy wie, że są też produkty, które wypłukują żelazo. Zwykle sięgamy po nie każdego dnia.

Mianowicie chodzi tutaj o kawę czy herbatę. Nie od dziś wiadomo, że kofeina w kawie zakłóca wchłanianie żelaza. Podobnie jest w przypadku herbat, które zawierają polifenole hamujące prawidłowe wchłanianie żelaza. Na czarnej liście można umieścić też mleko i produkty mleczne, które utrudniają przyswajanie żelaza. Niewskazane jest również zbyt częste sięganie po trunki z procentami, ponieważ ich nadużywanie znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia stanów anemicznych.

W jaki sposób można zapobiegać wypłukiwaniu żelaza z organizmu?

Wspomnieliśmy już o tym, które produkty mogą odpowiadać za wypłukiwanie żelaza z organizmu. Należy jednak wiedzieć, że walka z wypłukiwaniem żelaza nie polega jedynie na rezygnacji ze wspomnianych napojów. Oprócz tego warto zadbać o to, aby w diecie znalazło się wiele produktów bogatych w witaminę C. Szczególnie istotne jest zadbanie o dietę i codzienne spożywanie pełnowartościowych posiłków, w tym produktów zawierających duże dawki żelaza (np. jaja, ryby, czy chude mięso).

W przypadku wegan zaleca się także urozmaicanie diety w celu zwiększenia przyswajalności tego pierwiastka. Obowiązkowo należy zadbać również o to, aby nie łączyć produktów bogatych w żelazo z jogurtami czy innym nabiałem, ponieważ takie połączenie osłabia wchłanianie żelaza. Pamiętajmy też o tym, że zdaniem specjalistów najlepiej łączyć ze sobą zarówno żelazo niehemowe, jak i hemowe.

Poza tym warto zadbać o to, aby w diecie znajdowały się kiszonki, orzechy, nasiona czy mięso i podroby. Są to bowiem produkty, które są bogatym źródłem żelaza bądź zwiększają przyswajanie tego pierwiastka.

Jak poradzić sobie z niedoborem żelaza?

Odpowiedzią na powyższe pytanie może być żelazo suplement diety. Niestety w wielu przypadkach zmiany w diecie okazują się niewystarczające i trzeba wesprzeć organizm, przyjmując preparaty z żelazem. Obecnie dostępny jest ich szeroki wybór, a ich przyjmowanie zaleca się szczególnie ciężarnym i chorym, których nie udało się wyrównać poziomu tego pierwiastka we krwi dietą. Warto też tutaj podkreślić, że podniesienie poziomu żelaza wcale nie jest trudne - zwykle wystarczy zacząć jeść więcej wątróbki oraz każdego dnia dodawać do posiłków nieco natki pietruszki.

Zanim jednak zdecydujemy się na przyjmowanie takiego preparatu, to warto skonsultować się z lekarzem, z którym ustalimy odpowiednią dawkę i czas stosowania. Żelazo suplement diety jest produktem, z którym skutecznie można poradzić sobie z uciążliwym osłabieniem organizmu czy innymi objawami występującymi podczas niedoboru żelaza. Trzeba też zaznaczyć, że żelazo jako suplement diety jest bezpieczny w szczególności jeśli występuje w formie żelaza sukrosomalnego. Taka forma żelaza daje nam gwarancję, że nie będziemy mieli problemów żołądkowych, ponieważ wchłania się w jelicie w całości.

Autor: www.phamily.pl.

Komentarze