Co warto wiedzieć o epidemiach?

EpidemiaJuż samo słowo "epidemia" wzbudza lęk. Epidemie, czyli ostre choroby zakaźne, swym zasięgiem mogą obejmować znaczne obszary i dużą liczbę ludzi.

Nękały one ludność już w czasach starożytnych i do dnia dzisiejszego, mimo ogromnych postępów w medycynie, nie udało się ich pokonać. Dawniej grozę budziły przede wszystkim pustoszące Europę epidemie dżumy, niszczącą chorobą był również trąd i czarna ospa.

Dziś prawdziwą grozę wzbudza AIDS. Z groźnych epidemii wyróżniają się również takie choroby, jak ebola czy gruźlica. Z najnowszych epidemii, stanowiących poważne zagrożenie dla współczesnego człowieka, wyróżnia się zaś ptasia grypa.

Kiedy można mówić o epidemii?

Wtedy, gdy na określonym obszarze dochodzi do wielkiej liczby zachorowań na daną chorobę. W historii świata nie brak wielkich epidemii, które zdziesiątkowały ludność poszczególnych regionów. W XVII wieku wielka epidemia dżumy (zwanej też czarną śmiercią) nawiedziła Londyn, zabijając mniej więcej 1/5 mieszkańców miasta. W tym samym okresie z dżumą musieli zmierzyć się również Włosi, przy czym najtrudniejsza sytuacja zapanowała w Mediolanie.

Ponownie dżuma uderzyła w XIX wieku, tym razem na terenie Indii i Chin. W tym samym czasie plagą stała się cholera - groźna choroba, przenosząca się wraz z wodą oraz żywnością. W dziejach ludzkości niechlubną rolę odegrała również ospa, która w XV wieku mogła przyczynić się do zagłady Majów.

Obecnie groźną chorobą są zmodyfikowane wirusy grypy. Przypomina to o bardziej współczesnej epidemii, która miała miejsce w latach 1918-1919. Wtedy to zaatakowała grypa zwana "hiszpanką".