Co należy wiedzieć o USG tarczycy?

USG tarczycyW ostatnich latach niepokojąco wzrosła liczba osób skarżących się na problemy z tarczycą. Narząd ten, podobnie jak pozostałe, narażony jest na wiele mniej lub bardziej poważnych dolegliwości, dlatego każdorazowo, kiedy podejrzewamy u siebie jego chorobę, powinniśmy udać się do lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania. Jednym z prostszych, a także bardziej podstawowych jest badanie USG tarczycy.

Na czym polega usg tarczycy?

Badanie USG tarczycy wykonywane jest za pomocą ultrasonografu. Jest to badanie absolutnie bezpieczne i nieinwazyjne, nie wywołujące żadnych dolegliwości bólowych. Pozwala na ocenę stanu tarczycy oraz przytarczyc, ich rozmiaru oraz struktury.

Szyję pacjenta pokrywa się specjalnym żelem. Następnie lekarz wykonujący badanie przykłada do niej głowicę aparatu ultrasonograficznego i powoli przesuwa ją po ciele pacjenta, tak aby uzyskać jak najwyższej jakości obraz. Sam obraz, przesłany z urządzenia, lekarz może natomiast obserwować na żywo na ekranie monitora.

Warszawa: Ile kosztuje wykonanie USG Tarczycy w stolicy?

Cena badania wykonywanego w Warszawie zależy od wielu czynników, w tym między innymi lokalizacji kliniki. Zazwyczaj cena zabiegu dochodzi do około 200-250 złotych. Nadmienić należy, że przychodnia Rex Medica posiada jedną z najbardziej korzystnych cenowo ofert w całej stolicy - za zabieg pacjent zapłaci bowiem 170 złotych.

Jakie są wskazania do wykonania USG?

Istnieje wiele przyczyn, dla których lekarz może zlecić wykonanie u pacjenta usg tarczycy. Najważniejszymi są bez wątpienia subiektywne odczucia pacjenta i zgłaszanie przez niego objawów charakterystycznych dla chorób tarczycy. Chora tarczyca może dawać szereg objawów, takich, jak:

 • duszności
 • trudności w przełykaniu
 • bezsenność lub nadmierna senność
 • powiększenie tarczycy
 • trwale utrzymująca się chrypka
 • wole tarczycowe

Badanie to wykonuje się również, gdy wyniki TSH, FT3, FT4, przeciwciał anty-TPO i -TG są nieprawidłowe. Ponadto USG tarczycy warto rozważyć, gdy:

 • U pacjenta zdiagnozowano już chorobę tarczycy (jest to wówczas tzw. badanie kontrolne)
 • Podejrzenia choroby Hashimoto lub choroby Gravesa-Basadowa
 • Wcześniejsze badanie wykazało zmiany w obrębie tarczycy i przytarczyc, które należy kontrolować
 • U pacjenta usunięto wcześniej guzy tarczycy (monitorowanie pod względem nawrotów)
 • U osób, których członkowie rodzin zapadali na poważne choroby tarczycy, USG powinno być wykonywane profilaktycznie raz na 3 lata.

Badanie USG jest jednym z podstawowych badań przy podejrzeniu raka tarczycy. Warto dodać, że pozwala ono na szybkie wykrycie choroby, co w ok. 85-90% przypadków daje szansę na całkowite wyleczenie.

Jak przygotować się do badania USG?

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do USG Tarczycy. Należy jednak założyć ubranie, w którym szyja i dekolt będą odsłonięte, a przed wykonaniem zabiegu ściągnąć z szyi wszelką biżuterię. Zalecane jest natomiast przyniesienie ze sobą wyników ewentualnych wcześniejszych badań ultrasonograficznych tarczycy. Więcej dowiesz się na stronie rexmedica.pl/badania/usg/usg-tarczycy.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG tarczycy?

Nie istnieją przeciwwskazania do wykonania badania USG tarczycy i przytarczyc. Ponieważ jest ono nieinwazyjne, warto przełamać strach przed lekarzem i zdecydować się na jego wykonanie, niezależnie od tego, czy naszym miejscem zamieszkania jest Warszawa, czy jakiekolwiek inne miasto. Czasem okazuje się bowiem, że to proste badanie dosłownie ratuje pacjentom życie.