Ciśnienie: jakie choroby się z nim wiążą?

CiśnienieZbyt wysokie ciśnienie tętnicze może być problemem pojawiającym się indywidualnie, jednak w wielu przypadkach jest to dolegliwość spowodowana innymi chorobami. To właśnie ich zdiagnozowanie i leczenie staje się podstawą walki z takim problemem, jakim jest wysokie ciśnienie tętnicze. Jakie choroby mogą mieć tu największe znaczenie?

Jedną z chorób, która ma wpływ na ciśnienie tętnicze, jest zwężenie tętnicy nerkowej. Jest to jedna z najczęściej pojawiających się przyczyn choroby w przypadku tych pacjentów, u których nadciśnienie ma charakter wtórny. Głównym problemem są tu zmiany miażdżycowe, na które w szczególności narażone są osoby po 50-tym roku życia.

Młodsze osoby, które nie dbają o siebie w odpowiedni sposób lub też mają problemy z dysplazją, również są zagrożone takim schorzeniem oraz powikłaniami z nim związanymi. Odpowiednie leczenie jest w ich przypadku wyjątkowo ważne, a jego brak może doprowadzić nie tylko do nadciśnienia tętniczego, ale i do wielu poważnych uszkodzeń nerek. Guz chromochłonny nadnerczy jest kolejną chorobą, która często wiąże się z takim problemem, jak nadciśnienie. Choć jest to problem dość rzadki, warto i o nim pamiętać. Guz chromochłonny nadnerczy sam w sobie jest poważnym zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia, a nadciśnienie nie jest jedynym skutkiem tego problemu. Bóle głowy, narastający niepokój oraz kołatanie serca są objawami, które dla tej jednostki chorobowej są dość typowe. Nie powinno się ich lekceważyć, gdyż opóźnione leczenie może stać się przyczyną poważnego uszczerbku na zdrowiu i niebezpiecznych powikłań.

Dość specyficznym problemem, który ma znaczny wpływ na ciśnienie tętnicze, jest obturacyjny bezdech nocny. Na tę dolegliwość szczególnie narażeni są panowie oraz te osoby, które mają dość poważne problemy z otyłością. Głośne chrapanie, zmęczenie, uczucie senności oraz bóle głowy są tu objawami najbardziej charakterystycznymi. Choć nie zwykło się ich traktować jako zagrożenia dla zdrowia to wiadomo, że często tym problemom towarzyszy nadciśnienie. Odpowiednie leczenie jest tu również ważne ze względu na dokuczliwość problemu oraz fakt, iż zmęczenie oraz ciągła senność mogą wielu osobom poważnie utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków – szczególnie tych zawodowych.