Choroby wewnętrzne

Choroby wewnętrzneInterną nazywamy potocznie dział medycyny, który zajmuje się chorobami wewnętrznymi, ich diagnostyką oraz leczeniem. Nazwa właściwa to choroby wewnętrzne.

Obejmują one schorzenia układu krwionośnego, hormonalnego, moczowo-płciowego, oddechowego, pokarmowego, schorzenia narządu ruchu oraz choroby o podłożu alergicznym. Schorzeniami kardiologicznymi zajmuje się kardiologia.

Jest to dział medycyny obejmujący choroby i wady układu krwionośnego oraz naczyniowego. Kardiolog zajmuje się rozpoznawaniem i diagnozowaniem chorób jak i ich leczeniem jak również proponowaniem działań profilaktycznych. Najpopularniejszą jak i najczęściej występującą chorobą układu krwionośnego jest choroba wieńcowa. W profilaktyce chorób o podłożu kardiologicznym niezbędne jest regularne wykonywanie badania EKG. Elektrokardiografia jest znanym zabiegiem diagnostycznym, mającym na celu rozpoznawanie chorób układu krwionośnego, w tym chorób serca.

Interpretacją wyniku badania powinien zająć się specjalista: lekarz lub ratownik medyczny. Endokrynologia z kolei obejmuje procesy wydzielania hormonów oraz funkcjonowanie gruczołów. Najczęściej występującymi schorzeniami o tym podłożu są cukrzyca, nadczynność i niedoczynność tarczycy czy gigantyzm, na skutek zaburzenia wydzielania hormonu przysadki mózgowej. Chorobami układu moczowego zajmuje się nefrologia. Najczęstszymi schorzeniami tego układu są choroby nerek, między innymi odmieniczkowe zapalenie nerek czy zapalenie cewki moczowej. Chorobami układu oddechowego zajmuje się pulmonologia. Takimi schorzeniami są zapalenie oskrzeli, pylica, zapalenie płuc czy bezdech. Gastrologia to dział medycyny, obejmujący choroby układu pokarmowego dotyczące różnych jego odcinków.

Najpopularniejszymi schorzeniami są choroba wrzodowa oraz choroba refluksowa przełyku. Reumatologia zajmuje się schorzeniami tkanki łącznej, takimi jak: zapalenie stawów, dna moczanowa czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Do chorób wewnętrznych zaliczamy również schorzenia o podłożu alergicznym: astmę, katar sienny czy różnorodne alergie pokarmowe.