Chirurgiczne leczenie otyłości - na czym polega bariatria?

Chirurgiczne leczenie otyłościUznana za chorobę cywilizacyjną, wpływająca na komfort życia i ogólny stan zdrowia, mocno obciążająca narządy i stawy - otyłość to przewlekła choroba, która występuje zarówno u dzieci, jak również u dorosłych.

Tkanka tłuszczowa jest potrzebna do prawidłowej pracy organizmu, stanowi źródło energii, jak również wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego, jej nadmierna ilość powoduje jednak poważny problem. Choć istnieje wiele czynników otyłości - takich jak: zaburzenia żywieniowe i metaboliczne, zbyt mała ilość ruchu i nieprawidłowa dieta, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, to często ciężko znaleźć jest odpowiedni sposób leczenia, który da efekt długoterminowy. Diety, ćwiczenia - jak jednak leczyć otyłość, tak aby stracić znaczną część nadprogramowych kilogramów, a także nie wrócić po jakimś okresie do poprzedniej wagi? Pomocna w kwestii otyłości jest chirurgia bariatryczna! Do tej gałęzi medycyny należy zarówno diagnozowanie i leczenie nadwagi, jak również otyłości. Pacjent powinien zdać sobie sprawę, że chorobliwa otyłość może powodować inne poważne choroby, jak np. cukrzyca, miażdżyca, choroby serca czy też bezdech senny. Oprócz tego brak leczenia otyłości może wpłynąć także na słabą kondycję psychiczną, brak samoakceptacji czy duże ograniczenia ruchowe. Gdy więc dieta i aktywność fizyczna nie działają, konieczna jest operacja bariatryczna, która polega na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka. Tego typu zabieg cieszy się dużą skutecznością, a także niskim ryzykiem powikłań. Coraz więcej osób cierpiących na otyłość poddaje się również operacji bariatrycznej ze względu na nieefektywność innych metod leczenia. Bariatria jest więc ratunkiem dla wielu otyłych osób i możliwością poprawy jakości życia.

Chirurgia bariatryczna - metody, przeciwwskazania i kwalifikacja

Operacja bariatryczna skierowana jest do wszystkich otyłych osób, które mimo zastosowania diety czy też planu aktywności fizycznej nie były w stanie utrzymać prawidłowej masy ciała, a także osób, u których otyłość jest chorobą przewlekłą wpływającą na pojawienie się innych schorzeń. Tego typu leczenie otyłości klasyfikuje się więc pod BMI powyżej 35-40. Wyróżnić można dwie metody chirurgii bariatrycznej - zakładania balonu żołądkowego bądź regulowanej przewiązki. Pierwszy wariant bariatrii polega na założeniu specjalnego balonu do żołądka i wypełnienie go solą fizjologiczną - taki zabieg pozwala na zmniejszenie pojemności żołądka, a także szybciej daje efekt sytości. Druga opcja operacji bariatrycznej to wykorzystanie rozwiązań laparoskopowych - za pomocą przewiązki zmniejsza się długość, a także pojemność przewodu pokarmowego. Do głównych przeciwwskazań zastosowania chirurgii bariatrycznej należą; nadużywanie alkoholu, zapalenie czy choroby układu pokarmowego, problemy endokrynologiczne czy też psychiatryczne. Operacja bariatryczna jest więc szczegółowo planowana przez specjalistę przy wcześniejszym wywiadzie z pacjentem, uwzględnieniu jego chorób współistniejących, a także po wcześniejszym zastosowaniu leczenia zachowawczego - planu żywieniowego, aktywności fizycznej czy dedykowanych leków. Sama technika, wybór metody otwartej bądź laparoskopowej, omówienie możliwych powikłań, możliwa konieczność powtórzenia zabiegu czy też wysłuchanie oczekiwań względem tej metody leczenia otyłości - to wszystko omówisz podczas wizyty u bariatry!

Chirurgia bariatryczna - przygotowanie do zabiegu

Przed skierowaniem na operację bariatryczną pacjent przechodzi przez szereg konsultacji u specjalistów - psycholog, dietetyk, kardiolog, endokrynolog, pulmonolog czy też anestezjolog, kompleksowe badanie pacjenta i diagnoza to bardzo ważny etap wpływający na bezpieczeństwo leczenia, a także minimalizację wystąpienia powikłań. Następnie wykonywane są badania laboratoryjne, gastroskopia, USG jamy brzusznej oraz odpowiednie szczepienia. Przed sama operacją należy zredukować masę ciała o 7%, a także sama decyzja o zabiegu podejmowana jest po klasyfikacje przez lekarza specjalistę - bariatrę!

Operacja bariatryczna - zalety

Największą zaletą tej metody leczenia otyłości jest długotrwały efekt, a także możliwość znacznej redukcji masy ciała. Sama operacja bariatryczna nie wiąże się z wysokimi kosztami, po wykonanym zabiegu należy pamiętać jednak o przestrzeganiu racjonalnego żywienia i wytycznych związanych z aktywnością fizyczną. Chcesz dowiedzieć się więcej o bariatrii, a może skonsultować ze specjalistą czy klasyfikujesz się pod tego rodzaju zabieg? Klinika bariatryczna to miejsce, w którym otrzymasz fachowe informacje, a także pomoc w leczeniu otyłości!