Cellulit i rozstępy: jakie są najskuteczniejsze sposoby na cellulit i rozstępy?

Cellulit i rozstępyGładka i jędrna skóra - marzy o niej wiele pań, jednak czy jest to możliwe do osiągnięcia? Cellulit i rozstępy to bardzo częste przypadłości, które dotykają kobiet w różnym wieku. Co ważne, problem ten dotyczy w takim samym stopniu pań z nadwagą, co tych bardzo szczupłych. Całe szczęście, z odrobiną wysiłku można zmniejszyć widoczność cellulitu i rozstępów, bez konieczności odwiedzania gabinetu medycyny estetycznej. Jak więc to zrobić?

Kto jest narażony na cellulit i rozstępy?

Cellulit i rozstępy to niezwykle popularne problemy. Wystarczy dodać, że cellulit pojawia się u ok. 80 proc. kobiet, zaś rozstępy u 70 proc. nastolatek i 90 proc. kobiet w ciąży. Warto w tym miejscu rozróżnić te dwa pojęcia:

  • cellulit to tzw. "pomarańczowa skórka" - w wyniku nagromadzenia i nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej na skórze pojawiają się nierówności i zgrubienia. Cellulit występuje w 3 stopniach - może być widoczny gołym okiem lub po uciśnięciu skóry
  • rozstępy to wrzecionowate pasma i wgłębienia, które powstają na skutek rozerwania włókien kolagenowych. Jest to związane z rozciągnięciem skóry w wyniku szybkiego przybrania na wadze, intensywnego wzrostu lub zmian hormonalnych.

Tendencja do powstania cellulitu i rozstępów może być genetyczna, jednak dużą rolę odgrywa tu także styl życia - prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna oraz unikanie dużych wahań wagi. Na takie problemy najbardziej narażone są kobiety w trakcie lub po menopauzie, jednak coraz częściej pojawiają się one również u młodszych pań, a nawet nastolatek.

Dieta i aktywność fizyczna - na zwrócić uwagę?

Pragnąc zapobiec lub pozbyć się cellulitu i rozstępów, należy działać na kilku płaszczyznach. Tylko wtedy, podjęte działania będą skuteczne i zauważalne. Warto rozpocząć je zaś od przyjrzenia się swojemu jadłospisowi. Dieta bogata w cukier, tłuszcz i sól może bowiem zwiększać ryzyko powstania tych skórnych problemów. Prawidłowy metabolizm oraz pożywienie bogate w witaminy i minerały korzystnie wpływają na wygląd skóry - jej jędrność, napięcie i koloryt. W pierwszej kolejności należy więc wykluczyć słodycze, żywność typu fast-food, tłuszcze zwierzęce, słone przekąski i gazowane napoje. Do diety trzeba za to włączyć duże ilości warzyw, węglowodanów złożonych oraz białka. Posiłki powinny być regularne i pełnowartościowe. Odpowiednie nawodnienie zapewni zaś woda niegazowana - co najmniej 2 litry dziennie. Niezbędna będzie również aktywność fizyczna - zmniejszy ona ilość tkanki tłuszczowej, ujędrni skórę oraz dotleni organizm. Optymalne będą 3-4 treningi tygodniowo, po ok. 40 minut.

Cellulit i rozstępy

Kosmetyki w walce z cellulitem i rozstępami

Poza walką od wewnątrz, przy pomocy diety i sportu, konieczne będzie zaatakowanie rozstępów i cellulitu od zewnątrz. Odpowiednie kosmetyki i preparaty na rozstępy i cellulit wspomogą metabolizm komórkowy, pobudzą produkcję elastyny i kolagenu, a także widocznie wygładzą skórę. Najlepiej kupować takie kosmetyki w aptekach, gdzie można znaleźć skuteczne preparaty o potwierdzonym działaniu. Na pewno warto w tym celu zajrzeć do wapteka.pl, gdzie jest ich duży wybór. W przypadku cellulitu, dobrym wyborem będą wszelkie kremy i balsamy, które mają za zadanie zwiększyć jędrność skóry oraz wygładzić jej powierzchnię. Dobrym wyborem będą także plastry, które widocznie redukują objętość komórek tłuszczowych. Rozstępy można zaś zmniejszyć (oraz zapobiec kolejnym) przez poprawę elastyczności i napięcia naskórka. Takie działanie wykazują zaś naturalne olejki, m.in. arganowy i migdałowy.

Domowe sposoby na wygładzenie skóry

Korzystając z kosmetyków dostępnych na stronie wapteka.pl można szybko uporać się ze skórnymi problemami. Działania te będą jeszcze skuteczniejsze, jeśli włączy się do nich proste, domowe sposoby. A są to:

  • stosowanie peelingu z fusów kawy, który poprawi ukrwienie skóry i sprawi, że będzie jedwabiście gładka;
  • hartowanie skóry naprzemiennym, ciepłym i zimnym prysznicem;
  • unikanie noszenia obcisłych spodni (szczególnie ważne w walce z cellulitem);
  • zrezygnowanie z używek;
  • codzienny masaż miejsc dotkniętych zmianami (można użyć specjalnych masażerów).

Wszystkie te czynności wpłyną korzystnie na wygląd skóry i pomogą wygrać walkę z cellulitem i rozstępami.