Blizny - powstawanie, usuwanie. Jak pozbyć się blizn?

BliznyBlizny przypominają o wypadkach i kontuzjach, często stając się przyczyną sporych kompleksów. Blizny to niechciane pamiątki związane z przykrymi wydarzeniami oraz defekty urody, których za wszelką cenę staramy się pozbyć. Co można zrobić w walce z tym problemem?

O powstawaniu blizn słów kilka

Zanim skupimy się na tym, w jaki sposób można walczyć z bliznami, wyjaśnijmy sobie, w jaki sposób powstają te niechciane pamiątki. W większości przypadków blizny powstają wskutek poparzeń lub wypadków, w trakcie których skóra zostaje poważnie uszkodzona. Ślady po takim uszkodzeniu często wypełnia wypukła, twarda tkanka, która zmienia się w szpecącą bliznę. Częstym problemem jest też nieprawidłowe gojenie się rany. Zdarza się, że w trakcie takiego procesu dochodzi do ściągnięcia skóry, co prowadzi do zniekształceń tych części ciała, które znajdują się w pobliżu rany.

Dlaczego blizny są tak wielkim problemem?

Choć blizny są problemem kojarzonym przede wszystkim z estetyką, wiele osób chce się ich pozbyć nie tylko ze względu na swój wygląd. Blizny często sprawiają wiele bólu, a kompleksy związane z ich wyglądem mogą prowadzić do sporych problemów związanych z życiem osobistym oraz zawodowym. A ponieważ blizny zazwyczaj powstają w wyniku poważnych wypadków, ich obecność stale przypomina o traumatycznych przeżyciach. Usuwanie blizn nie jest zatem kaprysem i zabiegiem, na który decydują się maniacy pięknego wyglądu, lecz przedsięwzięciem, które może pomóc w powrocie do normalnego życia. W jaki sposób można się rozprawić z tymi niechcianymi pamiątkami?

Usuwanie blizn: z jakich możliwości można skorzystać?

Szpecące blizny można zwalczać na wiele sposobów. Nie brak metod leczenia, dzięki którym można znacznie poprawić stan skóry i zmniejszyć widoczność takiej pamiątki. Wprawdzie ślad po bliźnie pozostanie, jednak będzie on mniej widoczny i mniej bolesny, niż sama blizna. W jaki sposób może przebiegać walka o odzyskanie dawnego wyglądu?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć z myślą o pozbyciu się blizny, jest wizyta u dermatologa. Specjalista ten oceni stan skóry pacjenta i pomoże mu w wybraniu najlepszej metody leczenia. Usuwanie blizn uzależnione jest m. in. od tego, jak wielka jest blizna. Te najmniejsze można usuwać za pomocą drobnego kryształu, którym poleruje się zniekształconą skórę. Dzięki temu blizny stają się mniej wypukłe, a tym samym - mniej widoczne. W chwili, gdy blizny zajmują większą powierzchnię ciała, zabiegiem dość często wykonywanym staje się tzw. odświeżanie blizn. To operacja, która polega na nacięciu blizny w taki sposób, by skóra mogła się rozluźnić. Świeże blizny zamraża się, a wskutek takiego procesu zbędna tkanka obumiera. Inna metoda, która jest dość często stosowana w walce z bliznami, polega na operacyjnym usunięciu pogrubionych keloidów. W najpoważniejszych przypadkach usuwanie blizn może polegać na przeszczepie skóry. Zabieg taki przeprowadzany jest zazwyczaj w przypadku tych osób, które uległy poważnym poparzeniom, a za jego prawidłowe wykonanie odpowiedzialni są specjaliści z zakresu chirurgii plastycznej.

W walce o zachowanie zdrowej skóry niezbędne jest też odpowiednie postępowanie w przypadku świeżych blizn. Korzystanie z odpowiednich maści może ograniczyć późniejsze problemy z przykrymi pamiątkami, które dla tak wielu osób stają się przyczyną poważnych kompleksów. Na szczęście medycyna zna coraz więcej metod usuwania blizn, dzięki czemu osoby mające za sobą poważny wypadek mogą z czasem odzyskać pewność siebie i zminimalizować problemy związane ze szpecącymi ich skórę bliznami.