Aranżacja balkonu na lato: styl rustykalny w miejskiej dżungli krok po kroku

Aranżacja balkonu na latoOdpowiednio zaaranżowany balkon to idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. W sielskim rustykalnym klimacie dominuje nawiązanie do natury, co sprzyja wyciszeniu. Balkon urządzony w takiej estetyce jest odpowiednim miejscem na kawę albo romantyczny wieczór ze znajomymi.

Jak urządzić balkon w stylu rustykalnym?

  • Sielski klimat nierozwiązalnie kojarzy się z roślinnością, dlatego na balkonie nie może zabraknąć zielonych akcentów, oprócz zwykłych pojemników z kwiatami można również zawiesić pod sufitem kwietniki ze zwisającym bluszczem albo winogronem. Liczba roślin powinna być uzależniona od warunków panujących na balkonie. Jeśli znajduje się on w miejscu dobrze nasłonecznionym, wówczas można pozwolić sobie na większą liczbę kwiatów, z kolei w miejscach zacienionych dobrze czują się begonie, paprocie, niecierpki i hortensje.
  • Z reguły na balkonie jest niewielka przestrzeń, dlatego meble ogrodowe również powinny mieć ograniczone rozmiary, dobrym rozwiązaniem są fotele wiklinowe i niewielki stolik. W styl rustykalny wpisuje się również fotel bujany albo meble wykonane z palet czy też małe stołeczki uformowane ze słojów drzewa.
  • Ciekawym pomysłem na stylizację rustykalną jest również własny warzywnik na balkonie, można postawić większą skrzynkę z pomidorami koktajlowymi, poziomkami albo niewielkie doniczki z ulubionymi ziołami.
  • Praktyczne i naturalne dodatki to kolorowe narzuty na fotel, koce, wiklinowe koszyki i bawełniane chodniki. Naftowa lampa albo poduszki inspirowane ludowymi wzorami mogą dodatkowo podkreślić charakter takiego miejsca. Warto skorzystać ze strony: https://www.gazetkowo.pl/sieci-handlowe/action, gdzie można znaleźć wiele artykułów umożliwiających zaaranżowanie stylu rustykalnego.

Aranżacja balkonu na lato

Podłoga na balkonie w stylu rustykalnym

Odpowiednio zaimpregnowane drewno jest zawsze dobrym pomysłem na balkony i tarasy, taka podłoga w odróżnieniu od płytek ceramicznych jest ciepła i umożliwia chodzenie boso. Powinna mieć jedynie niewielki spadek, aby umożliwić odprowadzenie wody na zewnątrz. Można również zastosować deski z kompozytu drewnianego, który jest bardzo prosty w pielęgnacji. Łatwe w montażu są także podesty drewniane, wykonane z drewna albo materiałów drewnopodobnych, można przy ich pomocy ułożyć piękną mozaikę na podłodze balkonowej. Zastosowanie do takiej podłogi lekkich mebli z naturalnych materiałów umożliwi stworzenie ciepłego rustykalnego miejsca. Modele o chropowatym i szorstkim wykończeniu będą dodatkowo pełnić funkcję antypoślizgową. Aby ocieplić powierzchnię podłogi, można zastosować wiklinowy albo bambusowy dywan niewielkich rozmiarów.

Aranżacja balkonu na lato

Odpowiednie oświetlenie balkonu w stylu rustykalnym

Dobrym rozwiązaniem podkreślającym charakter rustykalny może być zamontowanie surowej dekoracyjnej belki pod sufitem i zamocowanie do niej wiszące lampiony i świeczniki, które dodatkowo podkreślą wiejski i sielankowy klimat. Interesujący efekt dają zwykłe świeczki umieszczone wewnątrz dużego szklanego słoika. Do aranżacji w takim stylu pasują również żeliwne masywne lampiony albo dekoracje z drewnianymi elementami. Na małym balkonie wystarczy jeden punkt oświetleniowy, na większym może być ich kilka. Należy pamiętać, że przytulny zakątek na świeżym powietrzu można uzyskać dzięki ciepłej barwie światła. Subtelne i rozproszone światło tworzy komfortową atmosferę, rozjaśniając jedynie wybrany obszar.

Komentarze