Anyż gwiaździsty i olejek anyżowy

Anyż gwiaździstyRośliny przyprawowe są bardzo popularne w naszych kuchniach, ich szerokie zastosowanie sprawia, że chętnie po nie sięgamy, nadają aromat naszym potrawom oraz podkreślają ich smak. Rośliny te mają też zastosowanie jako rośliny lecznicze - cenne składniki zawarte w roślinach pomagają na wiele dolegliwości zdrowotnych m. in. w dolegliwościach układu pokarmowego, infekcjach, posiadają właściwości przeciwbólowe, wzmacniają odporność oraz działają prozdrowotnie.

Anyż gwiaździsty jest przyprawą kuchenną, po którą często sięgamy w okresie świąt. Przyprawa ta jest stosowana do świątecznych wypieków, idealnie sprawdzi się też jako przyprawa do warzyw, kawy, herbaty i wyrobów alkoholowych - wyczuwalny aromat anyżu nada potrawom delikatnego orientalnego smaku charakterystycznego dla kuchni chińskiej. Anyż gwiaździsty często jest też używany jako ozdoba - delikatne kształty anyżowych gwiazdek przyozdobią świąteczne potrawy nadając, im jednocześnie delikatny aromat.

Owoce anyżu gwiaździstego pochodzą z południowo - wschodniej Azji - te małe gwiazdki to owoce niedużego drzewa, które są zbierane, zanim dojrzeją i poddawane procesowi suszenia. Przyprawa dostępna jest w formie gwiazdek lub sproszkowana, powinna być przechowywana z dala od światła, wilgoci i dostępu powietrza - przyprawa dłużej zachowa swoje walory w formie niesproszkowanej.

Owoce anyżu gwiaździstego są też cennym surowcem zielarskim - zawierają 70 ml/kg olejku eterycznego, taninę, żywicę i cukier.

Lecznicze działanie anyżu gwiaździstego:

  • Działa korzystnie na procesy trawienne, umożliwia lepsze przyswajanie składników pokarmowych.
  • Posiada właściwości rozkurczające, działa wiatropędnie, łagodzi wzdęcia i pomaga zwalczać niestrawność.
  • Posiada niewielkie działanie moczopędne.
  • Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne - stosowany w schorzeniach układu oddechowego, umożliwia odkrztuszanie, pobudza wydzielanie śluzu i łagodzi kaszel.
  • Ma działanie przeciwbólowe - łagodzi bóle miesiączkowe.
  • Zalecany kobietom karmiącym - pobudza laktację.
  • Stosowany w leczeniu zaburzeń przemiany materii.
  • Olejek anyżowy skutecznie zwalcza i odstrasza pasożyty: pchły, wszy, kleszcze i świerzb.

 

Olejek anyżowy

Anyż gwiaździsty jest uniwersalną przyprawą posiadającą właściwości prozdrowotne i lecznicze. Stosowany w kuchni jako przyprawa nadaje smak i aromat potrawom mięsnym i warzywnym, może być dodawany do zup i kompotów owocowych, nalewek itp. Właściwości lecznicze anyżu sprawiają, że ma on szerokie zastosowanie w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych - olejek anyżowy może być stosowany jako ochrona przed insektami i pasożytami. Anyż gwiaździsty znajdzie, zastosowanie w każdym domu a jego walory ozdobne podkreślą, uroczysty charakter posiłków.

Komentarze