Anoreksja psychiczna

Anoreksja psychicznaAnoreksja psychiczna jest jednym z poważniejszych zaburzeń odżywiania. Polega ona na nadmiernej utracie masy ciała, zaś jej podstawowymi objawami jest chęć osoby cierpiącej na anoreksję do utrzymywania możliwie jak najniższej masy ciała oraz lęk przed utyciem, mimo znacznej niedowagi. Osoby cierpiące na anoreksję mają zniekształcony obraz własnego ciała i nie potrafią obiektywnie ocenić swej sylwetki. Ciągle wydaje im się, że są zbyt grube - nawet gdy pod warstwą skóry widoczne są wszystkie kości i gdy pojawiają się pierwsze problemy związane z niedożywieniem.

Obawa przed przytyciem i nadmierna kontrola nad ilością spożywanego jedzenia są podstawowymi problemami w przypadku anoreksji psychicznej. Stąd też drastyczne ograniczanie ilości przyjmowanych pokarmów oraz obsesyjne liczenie kalorii. Tym czynnością towarzyszą wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, często ponad siły i możliwości niedożywionego organizmu. Myśli o swym wyglądzie oraz masie ciała stają się dla anorektyków prawdziwą obsesją. Choć jedzenie jest dla takich osób zagrożeniem, myśli o nim towarzyszą osobom chorym niemal przez cały czas.

"Złudzenie anorektyczne"

Osoby cierpiące na anoreksję odczuwają pozytywne emocje w chwili, gdy stwierdzają spadek masy swego ciała. Utrata wagi podnosi ich samoocenę i zwiększa poczucie własnej wartości. Wydaje im się, że konsekwentnie tracąc na wadze mają pełną kontrolę nad swym ciałem oraz nad swoim życiem. W rzeczywistości kontroli nie mają żadnej. Mimo negatywnych konsekwencji ciągłego odchudzania się, anorektycy nie są w stanie odstąpić od rytuału zmniejszania porcji żywności i starannego przyrządzania niskokalorycznych posiłków.

Szkody wyrządzane sposobem odżywiania się anorektyków

Nie da się ukryć, że są one poważne. Należą do nich:

  • bóle brzucha,
  • poczucie zimna,
  • łamliwe i wypadające włosy,
  • problemy ze skórą.

Pojawiają się również problemy natury psychicznej, trudniejsze też staje się funkcjonowanie w społeczeństwie. Anorektycy często zaniedbują swe domowe obowiązki, mają problemy z nauką bądź też z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Zły nastrój oraz chęć odizolowania się od innych to kolejny efekt takiego zaburzenia.

Anorektycy nie zdają sobie sprawy ze swego stanu. Wielu z nich zaprzecza chorobie i nie widzi konieczności wprowadzenia zmian w swym życiu.