Alergie sezonowe i całoroczne - jak sobie radzić z ich objawami?

AlergiaAlergia kojarzy się z wiosennym pyleniem drzew, chwastów i traw. Przy nadwrażliwości na pyłki roślin objawy zwykle utrzymują się też latem. Niektóre alergie trwają jednak cały rok, a symptomy pojawiają się niezależnie od pory roku. Od czego zależy typ alergii i jak radzić sobie z jej objawami? Istotne informacje znajdziesz tutaj.

Czym jest alergia?

Alergia to choroba spowodowana niewłaściwą (nadmierną) reakcją układu  immunologicznego na substancje, które dla zdrowych osób są całkowicie neutralne (nie wywołują uczulenia). Alergeny sezonowe to przede wszystkim pyłki traw, drzew (najczęściej uczula brzoza) i bylin oraz zarodniki pleśni i grzybów[1]. Ich poziom wzrasta w okresie pylenia roślin, czyli wczesną wiosną i utrzymuje się aż do jesieni. Alergeny całoroczne to m.in. sierść zwierząt i roztocza kurzu domowego przy alergiach wziewnych oraz substancje powodujące alergię pokarmową i kontaktową. Możliwe są też reakcje krzyżowe - przy alergii na pyłki często pojawia się uczulenie na dane produkty żywnościowe lub lateks[2]. Kontakt z alergenem powoduje mobilizację układu odpornościowego i wyrzut hormonu o nazwie histamina, który indukuje stan zapalny. O ile nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, reakcja alergiczna będzie się nasilać wraz z każdym kolejną stycznością z alergenem. U osób uczulonych może w skrajnych przypadkach dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. W przypadku alergii sezonowych istnieje też ryzyko, że objawy choroby będą utrzymywać się przez cały rok, ponieważ stan zapalny błon śluzowych stanie się chroniczny[2]. Przyczyny alergii nie są dokładnie znane - uważa się, że choroby alergiczne mają związek m.in. z zanieczyszczeniem środowiska.

Objawy alergii na pyłki i inne alergeny

Objawy uczulenia na pyłki są dość charakterystyczne. W sezonie pylenia pojawia się alergiczny nieżyt nosa: wodnisty katar i kichanie, czyli tzw. katar sienny[1]. Objawy alergii mogą pojawiać się także ze strony oczu, zarówno przy alergiach wziewnych, jak i pokarmowych oraz przy alergii kontaktowej. Są to: łzawienie, swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie oczu, czasem także zapalenie spojówek na tle alergicznym[3]. Przy sezonowej alergii istnieje prawdopodobieństwo, że reakcja organizmu i objawy miną z czasem. W przypadku alergii całorocznych będziemy odczuwać objawy niezależnie od stężenia pyłków.

Jak postępować w przypadku podejrzenia alergii?

Jeśli podejrzewamy wystąpienie alergii, należy zgłosić się do lekarza alergologa[3]. Diagnostyka alergii polega na wykonaniu testów skórnych (w przypadku alergii wziewnych) oraz oznaczeniu poziomu przeciwciał, czyli stężenia igE. Pozwala to wytypować konkretny alergen powodujący alergię. Leczenie zależy od rodzaju alergii. Przy alergiach pokarmowych i kontaktowych podstawowym zaleceniem jest unikać kontaktu z alergenem. W przypadku osób z alergią wziewną podaje się leki przeciwhistaminowe, które pomagają złagodzić objawy alergii[4]. To bardzo ważne, ponieważ przy nieleczonej alergii objawy ulegają nasileniu. Może rozwinąć się astma oskrzelowa, a nadmierne łzawienie oczu może spowodować rozwój zespołu suchego oka, który zwiększa ryzyko uszkodzenia rogówki oraz zapalenia spojówek[5]. Pojawienia się alergii i jej charakterystycznych objawów nie wolno lekceważyć, nawet jeśli nie są początkowo bardzo uciążliwe. Jednym ze sposobów leczenia alergii jest odczulanie przedsezonowe i całoroczne. Na ich efekty trzeba jednak jakich czas poczekać.

Co zrobić, gdy alergiczne objawy pojawiają się ze strony oczu?

Dobrym sposobem na złagodzenie objawów alergii, takich jak łzawienie i swędzenie oczu, jest stosowanie kropli do oczu z ektoiną. Mają one działanie nawilżające i wspierają naturalne zadanie łez, czyli oczyszczają powierzchnię oka z alergenów i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo ektoina chroni oko przed przenikaniem alergenów, tworząc na jego powierzchni barierę. Ektoina jest w pełni naturalną i bezpieczną substancją o właściwościach przeciwzapalnych. Regularne stosowanie kropli do oczu z ektoiną przy objawach alergii wziewnej zmniejsza ryzyko powikłań w postaci stanów zapalnych i suchości oczu. Jest dobrym uzupełnieniem odczulania całorocznego.

Materiał powstał we współpracy z Bausch + Lomb.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska-Kępa, Alergeny wziewne "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 24.05.2023.
  2. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergia, "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia , data dostępu 24.05.2023.
  3. Ewa Bogacka, Alergiczne zapalenie spojówek - przyczyny, objawy, leczenie, "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek, data dostępu 24.05.2023.
  4. Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii, data dostępu 24.05.2023.
  5. Marek Prost, Zespół suchego oka, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka, data dostępu 10.02.2023.

Komentarze