Alergia na roztocza

Alergia na roztoczaPonad 40 % Polaków cierpi na alergie. Dolegliwości związane z odpowiedzią systemu immunologicznego na czynnik, z którym organizm nie jest sobie sam w stanie poradzić, skutecznie utrudniają życie. Katar, swędzenie oczu, wypryski - to tylko niektóre z nich. Żeby rozpocząć leczenie potrzeba jest fachowa ocena oraz pomoc medyczna, a i wtedy nie oznacza to końca problemów.

Jak wobec tego skutecznie radzić sobie z tą dokuczliwą przypadłością?

Najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania alergii jest unikanie kontaktu z alergenem. Niby nic nowego, a jednak świadomość ludzi dotycząca tego tematu wciąż jest niewystarczająca. Najdotkliwiej odczuwają to osoby uczulone na alergen występujący przez cały rok, taki jak roztocza. W zależności od nasilenia objawów, do walki z czynnikiem uczulającym wystarcza minimalna zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, bądź też kompleksowa metamorfoza trybu życia.

Jak radzić sobie z roztoczami?

Roztocza to jeden z najbardziej uciążliwych nieprzyjaciół alergika, bowiem nie da się go zupełnie wyeliminować. Dom jest siedliskiem kurzu, a ten z kolei- pożywką dla drobnych pajęczaków, których odchody powodują liczne dolegliwości. Mimo, że nie da się ich wyplenić do cna, są sposoby na znaczne uszczuplenie ich kolonii. Do podstawowych form walki z roztoczami należą:

  • Rezygnacja z dywanów oraz pościeli frotte.
  • Częste pranie bielizny pościelowej, ręczników i koców w wysokich temperaturach.
  • Używanie pościeli oraz pokrowców antyalergicznych.
  • Zimą - częste wietrzenie pomieszczeń, gdyż roztocza nie lubią niskiej temperatury.
  • Regularne, częste odkurzanie za pomocą odkurzaczy ze specjalnymi filtrami.

Jak stwierdzić alergię na roztocza?

Objawy w tym przypadku bywają różne i niezwykle trudno ocenić, czy są one odpowiedzią na ten konkretny alergen. Do najczęstszych dolegliwości można zaliczyć obfity, wodnisty katar, uporczywe ataki kichania, bądź kaszlu, częste przeziębienia oraz napady duszności. Najbezpieczniejsze, po zaobserwowaniu któregoś z wyżej wymienionych skutków alergii, jest natychmiastowe udanie się do specjalisty, celem wykonania testów. Zwlekanie z wizytą u lekarza może skończyć się powikłaniami, np. zapaleniem zatok, polipami, zapaleniem spojówek, czy atopowym zapaleniem skóry.

Skutecznie leczenie

Alergia jest patologiczną nadwrażliwością na pewne substancje, ściśle związaną z układem immunologicznym. Nie da się ukryć, że leczenie tej dolegliwości jest długotrwałe, często wieloletnie. Do najpowszechniejszych metod leczenia należy zaliczyć kurację lekami przeciwhistaminowymi, zatrzymującymi objawy chorobowe, takiej jak katar i kichanie, glikokortykosteroidami, w uproszczonej nazwie - sterydami oraz alergenowa immunoterapia. Ta ostania metoda, zwana potocznie odczulaniem, cieszy się coraz większym uznaniem. Zawdzięcza je przede wszystkim skuteczności oraz temu, że w przeciwieństwie do steroidów, jest nieinwazyjna. Niestety ma też swoje wady, a mianowicie nie daje natychmiastowych efektów i zazwyczaj musi być wspierana dodatkowym leczeniem.